System Operacyjny CROOK-5
Hiob lekkomyślnie otwiera usta i nie mając wiedzy mnoży słowa. |
(Księga Hioba 35,16) |
Rodzina systemów operacyjnych CROOK na minikomputery MERA-400 i K-202 powstała w Instytucie Okrętowym Politechniki Gdańskiej. Zamierzeniem autorów było, by najmłodszy z rodziny, CROOK-5, zawierał wszystkie udane pomysły zastosowane przy tworzeniu jego starszego rodzeństwa, a nie zawierał ich braków. Trudno jest nam ocenić, na ile te wysiłki dały zamierzone rezultaty, liczymy w tej mierze na wyrozumiałość oraz uwagi i komentarze użytkowników.
Niniejsze opracowanie stanowi opis całości systemu i z konieczności zawiera wiele skrótów. Nie należy więc traktować go jako podręcznika użytkowania systemu, zwłaszcza dla początkujących.
Początkujących można pocieszyc, że do rozpoczęcia pracy wystarczy umiejętność wpisania się do systemu i znajomość kilku podstawowych zleceń. Poszczególne rozdziały staną się w pełni zrozumiałe dopiero po nabraniu pewnej wprawy i poznaniu istoty mechanizmów systemu.
Wykaz oznaczeń
- <>
- napis w nawiasach ostrych oznacza zmienną metajęzykową - określa parametr który należy podstawić w to miejsce;
- []
- napis w nawiasach prostokątnych oznacza opcję - można go, wraz z nawiasami pominąć;
- {}
- nawiasy sześcienne obejmują parametry obowiązkowe;
- ...
- wielokropek oznacza możliwość wystąpienia dalszych elelmntów o takiej samej budowie jak element zamknięty w nawias bezpośrednio poprzedzający wielokropek i odpowiadający mu nawias otwierający;
- druk pogrubiony
- oznacza słowa kluczowe.
Część I
Część II - Programy użytkowe
Część III
Część IV - Instrukcja kierownika instalacji
Dodatki
- Program ładujący system operacyjny
- Spis stopów systemowych
- Zmiany konfiguracji sprzętu w systemie
- Tablica opisu dysków WINCHESTER
- Wykaz ekstrakodów
Źródło: SYSTEM OPERACYJNY CROOK-5 dla minikomputera MERA-400 (wersja 7), Zbigniew Czerniak, Marek Nikodemski, Gdańsk 1988