Jerzy Dżoga

Z MERA 400 wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Dżoga

Jerzy Dżoga (urodzony 24 kwietnia 1947 r. w Sopocie) — w 1971 ukończył z tytułem magistra inżyniera Politechnikę Gdańską na Wydziale Automatyki i Maszyn Matematycznych. Od 1972 r. zamieszkały na stałe w Warszawie.

IMM i K-202

W latach 1972-1974 jako Kierownik Sekcji w Instytucie Maszyn Matematycznych prowadził prace inżynierskie przy projektowaniu K-202. Brał udział w produkcji, kompletowaniu i instalacji prototypowych egzemplarzy komputera.

Zakłady ERA i MERA-400

W latach 1974-1985 jako Główny Konstruktor w Zakładach ERA sprawował nadzór nad projektem MERY-400. Zarządzał zespołami konstruktorów sprzętu i twórców oprogramowania nadzędziowego. Nadzorował wprowadzenie systemu minikomputerowego do seryjnej produkcji, koordynował późniejszy rozwój sprzętu i oprogramowania we współpracy z Politechniką Gdańską, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Warszawskim, Instytutem Techniki Wojsk Lotniczych, Instytutem Maszyn Matematycznych i wieloma innymi instytucjami.

Amepol

W latach 1985-1988 Dyrektor Działu w Przedsiębiorstwie Zagranicznym Amepol. Kierował zespołem modernizującym minikomputer MERA-400, był odpowiedzialny za sprzedaż, rozbudowę i serwis maszyn, w tym powstającego MX-16. Koordynował prace nad rozwojem systemu operacyjnego CROOK, był odpowiedzialny za współpracę z instytucjami rozwijającymi języki programowania i oprogramowanie użytkowe maszyny.