3013
edycji
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
(Nie pokazano 18 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 2: | Linia 2: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! Słowo !! Bit !! Znaczenie bitów | ! Słowo<br/>(oct) !! Słowo<br/>(hex) !! Bit !! Znaczenie bitów | ||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan="10" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" rowspan="10" bgcolor="floralwhite" | '''04''' | ||
| valign="top" rowspan="10" bgcolor="floralwhite" | '''0x04''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Opcje systemowe oraz dodatkowe moduły dołączane do systemu''' | |||
|- | |- | ||
| 0 || 1 - dołącz dodatkowe ekstrakody semaforowe | | 0 || 1 - dołącz dodatkowe ekstrakody semaforowe | ||
Linia 22: | Linia 24: | ||
| 6 || 1 - uruchamiaj wszystkie programy jako rezydujące | | 6 || 1 - uruchamiaj wszystkie programy jako rezydujące | ||
|- | |- | ||
| 7 || 1 - | | 7 || 1 - czekaj na gotowość dysku 5MB (ok 2 min.) | ||
|- | |- | ||
| 8÷15 || liczba buforów systemowych, po 272 słowa, przydzielanych dynamicznie i używanych przy dostępie do zbiorów dyskowych | | 8÷15 || liczba buforów systemowych, po 272 słowa, przydzielanych dynamicznie i używanych przy dostępie do zbiorów dyskowych | ||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan=" | | valign="top" rowspan="9" bgcolor="floralwhite" | '''05''' | ||
| valign="top" rowspan="9" bgcolor="floralwhite" | '''0x05''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Parametry linii szeregowych MULTIX-a''', ustawiane wstępnie przy starcie systemu | |||
|- | |||
| 0 || 1 - włącz automatyczną obsługę MULTIX-a | |||
|- | |- | ||
| 1 || 1 - nie sprawdzaj, nie generuj parzystości | | 1 || 1 - nie sprawdzaj, nie generuj parzystości | ||
Linia 42: | Linia 48: | ||
| 8÷15 || liczba wektorów po 10 słów używanych do opisu strumieni | | 8÷15 || liczba wektorów po 10 słów używanych do opisu strumieni | ||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan=" | | valign="top" rowspan="4" bgcolor="floralwhite" | '''06''' | ||
| valign="top" rowspan="4" bgcolor="floralwhite" | '''0x06''' | |||
| 0 || 1 - oznacza polecenie automatycznego tworzenia zbiorów roboczych w przestrzeni RAM | |||
|- | |||
| 1 || 1 - włącza blokadę zapisu do skorowidzów z pominięciem systemu zbiorów, ominąć blokadę można przez ustawienie na kluczach wartości 0300 + numer końcówki | |||
|- | |||
| 2 || 1 - włącza kontrolę poprawności zapisu do skorowidzów, po zapisie przeprowadzany jest odczyt i porównanie, a jeśli przewidziano kopię skorowidzu, przeprowadzany jest dodatkowo zapis, odczyt i porównanie dla kopii, natomiast przy odczycie skorowidzu porównuje się oryginał z kopią wywołując alarm w razie niezgodności | |||
|- | |- | ||
| 8÷15 || liczba wektorów do opisu użytkownika i bieżącego skorowidza (na ogół liczba końcówek zwiększona o 3) | | 8÷15 || liczba wektorów do opisu użytkownika i bieżącego skorowidza (na ogół liczba końcówek zwiększona o 3) | ||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan="2" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" rowspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''07''' | ||
| valign="top" rowspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''0x07''' | |||
| 0÷3 || liczba bloków pamięci (po 4 Ksłów) zajętych na stałe przez system | |||
|- | |- | ||
| 8÷15 || długość buforów przydzielanych do końcówek użytkowników | | 8÷15 || długość buforów przydzielanych do końcówek użytkowników | ||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan="6" bgcolor="floralwhite" | '''010÷017''' || colspan="2" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" rowspan="6" bgcolor="floralwhite" | '''010÷017''' | ||
| valign="top" rowspan="6" bgcolor="floralwhite" | '''0x08÷0x0f''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Opis pamięci operacyjnej zarządzanej przez system''' (w jednym słowie można opisać do 64 bloków po 4K, o kolejnych fizycznych adresach począwszy od wskazanego) | |||
|- | |- | ||
| 0 || 1 - oznacza pamięć półprzewodnikową, wymagającą inicjacji | | 0 || 1 - oznacza pamięć półprzewodnikową, wymagającą inicjacji | ||
Linia 64: | Linia 80: | ||
| 12÷15 || początkowy numer modułu | | 12÷15 || początkowy numer modułu | ||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan="24" bgcolor="floralwhite" | '''020÷037''' || colspan="2" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" rowspan="24" bgcolor="floralwhite" | '''020÷037''' | ||
| valign="top" rowspan="24" bgcolor="floralwhite" | '''0x10÷0x1f''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Adresy talerzy dyskowych''' w kolejności odpowiadającej obszarom dyskowym, upakowane następująco: | |||
|- | |- | ||
| 0 || | | 0 || | ||
Linia 113: | Linia 131: | ||
| 10÷12 || określają typ WINCHESTER-a (p. [[Tablica opisu dysków WINCHESTER]]) | | 10÷12 || określają typ WINCHESTER-a (p. [[Tablica opisu dysków WINCHESTER]]) | ||
|- | |- | ||
| | | 13÷15 || określają numer kolejny WINCHESTER-a | ||
|- | |- | ||
| colspan=2 bgcolor="floralwhite" | '''Dla dysków MERA-9425 i EC-5061 w PLIX-ie:''' | | colspan=2 bgcolor="floralwhite" | '''Dla dysków MERA-9425 i EC-5061 w PLIX-ie:''' | ||
Linia 128: | Linia 146: | ||
| 13÷15 || numer urządzenia w pakiecie | | 13÷15 || numer urządzenia w pakiecie | ||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''040''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x20''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | Dla '''pamięci taśmowych''' podłączonych poprzez procesor MULTIX słowo zawiera numer linii fizycznej ostatniej podłączonej jednostki (standardowo od 24 przy jednej jednostce do 27 przy czterech jednostkach) | |||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan="4" bgcolor="floralwhite" | '''040÷043''' || colspan="2" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" rowspan="4" bgcolor="floralwhite" | '''040÷043''' | ||
| valign="top" rowspan="4" bgcolor="floralwhite" | '''0x20÷0x23''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Adresy jednostek pamięci taśmowych w kanale pamięciowym:''' | |||
|- | |- | ||
| 8÷10 || numer jednostki sterującej | | 8÷10 || numer jednostki sterującej | ||
Linia 138: | Linia 160: | ||
| 15 || 0 | | 15 || 0 | ||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''044÷047''' || 11÷14 || | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''044÷047''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x24÷0x27''' | |||
| 11÷14 || Adresy kaset CAMAC | |||
|- | |||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''046''' | |||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x26''' | |||
| 11÷14 || Adres kanału PI | |||
|- | |||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''047''' | |||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x27''' | |||
| 11÷14 || Adres kanału IEC | |||
|- | |||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''050''' | |||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x28''' | |||
| 2÷7 || Numer linii fizycznej sterownika dysku WINCHESTER (standardowo 28 dla MULTIX-a i 0 dla PLIX-a, jeśli w systemie występują dwa sterowniki dysków WINCHESTER adres drugiego z nich jest ustawiany na 16 | |||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''051''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x29''' | |||
| 2÷7 || Numer linii fizycznej sterownika dysku elastycznego (standardowo 20) | |||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''050÷053''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x28÷0x2b''' | |||
| 11÷14 || Numery istniejących kanałów wpisane w kolejności: PLIX, MULTIX, kanały znakowe | |||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''054''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x2c''' | |||
| colspan="2" | -1 (nie używane) | |||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | ''' | | valign="top" rowspan="3" bgcolor="floralwhite" | '''055''' | ||
| valign="top" rowspan="3" bgcolor="floralwhite" | '''0x2d''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Adres szybkiego łącza''' (interfejs łączący komputery MERA-400) | |||
|- | |- | ||
| | | 8÷10 ||| numer urządzenia | ||
|- | |||
| 11÷14 || numer kanału | |||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan="3" bgcolor="floralwhite" | '''056''' || colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Adres zegara czasu rzeczywistego''' | | valign="top" rowspan="3" bgcolor="floralwhite" | '''056''' | ||
| valign="top" rowspan="3" bgcolor="floralwhite" | '''0x2e''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Adres zegara czasu rzeczywistego''' | |||
|- | |- | ||
| 8÷10 ||| numer urządzenia | | 8÷10 ||| numer urządzenia | ||
Linia 156: | Linia 205: | ||
| 11÷14 || numer kanału | | 11÷14 || numer kanału | ||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''057''' || colspan="2" | | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''057''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x2f''' | |||
| colspan="2" | Numer systemowy jednostki grupowej monitorów ekranowych | |||
|- | |- | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''060''' || colspan="2" | | | valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''060''' | ||
| valign="top" bgcolor="floralwhite" | '''0x30''' | |||
| colspan="2" | Numer systemowy końcówki (w kanale znakowym), na którą działa klucz OPRQ z pulpitu maszyny i na której zgłasza się proces INI przy starcie systemu (gdy słowo to zawiera -1 to klucz OPRQ służy do zerowania MULTIX-a) | |||
|- | |- | ||
| valign="top" rowspan=" | | valign="top" rowspan="6" bgcolor="floralwhite" | '''061÷077''' | ||
| valign="top" rowspan="6" bgcolor="floralwhite" | '''0x31÷0x3f''' | |||
| colspan="2" bgcolor="floralwhite" | '''Numery systemowe pozostałych końcówek w kanale znakowym''' lub opis urządzeń znakowych dołączonych do procesora MULTIX (słowa opisujące linie MULTIX-a mają starszy byte różny od zera) | |||
|- | |- | ||
| 0÷2 || Kierunek: | | 0÷2 || Kierunek: | ||
* 2 - wejście | * 2 - wejście | ||
* 4 - | * 4 - wyjście | ||
* 6 - linia przełączana (HALF-DUPLEX) | * 6 - linia przełączana (HALF-DUPLEX) | ||
* 7 - linia dwukierunkowa (FULL-DUPLEX) | * 7 - linia dwukierunkowa (FULL-DUPLEX) | ||
Linia 185: | Linia 240: | ||
Numery linii logicznych w MULTIX-ie są przydzielane w kolejności użytych linii fizycznych. | Numery linii logicznych w MULTIX-ie są przydzielane w kolejności użytych linii fizycznych. | ||
Numery systemowe dla urządzeń w kanałach znakowych przydzielane są od końca, tzn.: kanał znakowy wpisany jako ostatni otrzyma numery 0÷7, przedostatni numery 010÷ | Numery systemowe dla urządzeń w kanałach znakowych przydzielane są od końca, tzn.: kanał znakowy wpisany jako ostatni otrzyma numery 0÷7, przedostatni numery 010÷017, itd. Urządzenia znakowe w MULTIX-ie otrzymają numery za urządzeniami w kanale znakowym, od 0 jeśli nie ma kanału znakowego, od 010 jeśli jest jeden kanał, od 020 jeśli są dwa kanały, itd. w kolejności linii logicznych. | ||
Przy konfiguracji zawierającej dwa MULTIX-y zadeklarowany w słowie 051 może zawierać tylko linie znakowe opisane w słowach 060÷067 (otrzymują one numery za urządzeniami w kanale znakowym), a zadeklarowany w słowie 050 może zawierać dyski WINCHESTER, taśmy PT305 i linie znakowe opisane w słowach 070& | Przy konfiguracji zawierającej dwa MULTIX-y zadeklarowany w słowie 051 może zawierać tylko linie znakowe opisane w słowach 060÷067 (otrzymują one numery za urządzeniami w kanale znakowym), a zadeklarowany w słowie 050 może zawierać dyski WINCHESTER, taśmy PT305 i linie znakowe opisane w słowach 070÷077. | ||
Jeśli konfiguracja nie zawiera danego urządzenia (np. kanału PI) lub mniejszą ich liczbę (np. talerzy dyskowych), wtedy odpowiednie wolne słowa w tablicy konfiguracji mają zawierać -1. | Jeśli konfiguracja nie zawiera danego urządzenia (np. kanału PI) lub mniejszą ich liczbę (np. talerzy dyskowych), wtedy odpowiednie wolne słowa w tablicy konfiguracji mają zawierać -1. |