3012
edycji
Nie podano opisu zmian |
|||
(Nie pokazano 83 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
Testy wydajności emulacji przeprowadzone zostały przy użyciu [https://github.com/jakubfi/ | Testy wydajności emulacji przeprowadzone zostały przy użyciu [https://github.com/jakubfi/em400/blob/master/tests/benchmark/real/eval-k202.asm programu], którego w roku 1972 użyto do [https://mera400.pl/files/k202/k202-protokol-szybkosci.pdf oceny wydajności K-202]. | ||
= K-202, MERA-400 = | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Sprzęt !! Szybkość [MIPS] !! Uwagi | |||
|- | |||
| 1972-12-04 || K-202 || 0.424 || Protokół komisji oceny K-202 | |||
|- | |||
| 2013-09-19 || MERA-400 || 0.308 || Test uruchomiony na MERZE-400 w Dęblinie | |||
|- | |||
| 2019-02-28 || MERA-400 || 0.285 || Test uruchomiony na innym egzemplarzu komputera | |||
|- | |||
| - || MERA-400 || 0.414 || Szybkość testu obliczona na podstawie czasów wykonania rozkazów podanych w DTR | |||
|} | |||
= Intel Core2Duo @2.80GHz = | |||
== GCC == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2013-03-13 || GCC 4.5 || 0.858 || a7d9e3b06025fd29e2d37cdcb45d1bd113f4435b || DEBUGGER | |||
|- | |||
| 2013-03-13 || GCC 4.5 || 7.8 || a7d9e3b06025fd29e2d37cdcb45d1bd113f4435b || baseline v1 | |||
|- | |||
| 2013-03-13 || GCC 4.5 || 10.422 || 521d6d62712bcc9541bf65a0e5f44d704020ddcf || optymalizacja rejestrów | |||
|- | |||
| 2013-03-13 || GCC 4.5 || 25 || cf1a3117f1e6ff13999420d1aa3c70f69e427f1e || usunięcie zbędnej synchronizacji | |||
|- | |||
| 2013-03-13 || GCC 4.5 || 27.7 || b84e5b58ab78b37f193022d0412d8756c3c49ab9 || poprawka mem_ptr() | |||
|- | |||
| 2013-03-13 || GCC 4.5 || 30 || 5aa4d931cfc2ff1c356724ce180c9756f0f9f34e || poprawka arg_norm() | |||
|- | |||
| 2013-07-15 || GCC 4.6.3 || 25 || cca432061065fd61b5e25e80c40073818db46467 || baseline v2 | |||
|- | |||
| 2013-07-15 || GCC 4.6.3 || 30 || 89628c425ac8cc131e82e6a04698858afb1c3508 || nowy cykl rozkazowy | |||
|- | |||
| 2013-08-01 || GCC 4.6.3 || 16.3 || 41d62c38cecfb24b0743de367d599ce9ffd588e3 || -Ofast, mem spinlock | |||
|- | |||
| 2013-08-19 || GCC 4.6.3 || 18.3 || 7075de662e7e9ae16cb4f24b082e21c8f5b5dbbf || cykl rozkazowy dla sint | |||
|- | |||
| 2013-08-20 || GCC 4.6.3 || 18.1 || 8e69c35757b9d68353e44b8c33e66debfd334469 || fix regs_write (no debug) | |||
|- | |||
| 2014-03-04 || GCC 4.7.3 || 16.9 || 7ff5e69cc9657629974501ad95b1ff2ea4e38917 || | |||
|- | |||
| 2014-05-06 || GCC 4.7.3 || 17.1 || 9bd87a6f821ac6b918ffc32da7bb6d35f509b761 || poprawiony 17-bit addr. | |||
|- | |||
| 2014-08-12 || GCC 4.7.3 || 33.8 || 94e56dd582671a161cda0f00cec740414ac942a7 || __atomic_*() | |||
|- | |||
| 2014-08-13 || GCC 4.7.3 || 37.4 || 2d901486f28c388e12a5345e734d5f1617f34918 || SLID | |||
|- | |||
| 2014-08-14 || GCC 4.7.3 || 40.6 || eeea2d0f1646b8df1574494670249625f12d7ca1 || __atomic_() RP | |||
|- | |||
| 2014-09-23 || GCC 4.7.3 || 38.9 || a2d335198605c7c5d75d782b7f3cdfdd7fd84da7 || cpu mod fixes | |||
|- | |||
| 2014-11-12 || GCC 4.7.3 || 38.6 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || emulog/emdas and friends | |||
|} | |||
== Clang == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2013-07-15 || clang 3.3 || 31 || 89628c425ac8cc131e82e6a04698858afb1c3508 || nowy cykl rozkazowy | |||
|- | |||
| 2013-08-01 || clang 3.3 || 18.5 || 41d62c38cecfb24b0743de367d599ce9ffd588e3 || -Ofast, mem spinlock | |||
|- | |||
| 2013-08-19 || clang 3.3 || 17.0 || 7075de662e7e9ae16cb4f24b082e21c8f5b5dbbf || cykl rozkazowy dla sint | |||
|- | |||
| 2013-08-20 || clang 3.3 || 18.7 || 8e69c35757b9d68353e44b8c33e66debfd334469 || fix regs_write (no debug) | |||
|- | |||
| 2014-03-04 || clang 3.4 || 16.4 || 7ff5e69cc9657629974501ad95b1ff2ea4e38917 || | |||
|- | |||
| 2014-05-06 || clang 3.4 || 16.8 || 9bd87a6f821ac6b918ffc32da7bb6d35f509b761 || poprawiony 17-bit addr. | |||
|- | |||
| 2014-08-12 || clang 3.4.2 || 34.4 || 94e56dd582671a161cda0f00cec740414ac942a7 || __atomic_*() | |||
|- | |||
| 2014-08-13 || clang 3.4.2 || 32.1 || 2d901486f28c388e12a5345e734d5f1617f34918 || SLID | |||
|- | |||
| 2014-08-14 || clang 3.4.2 || 41.2 || eeea2d0f1646b8df1574494670249625f12d7ca1 || __atomic_() RP | |||
|- | |||
| 2014-09-23 || clang 3.5.0 || 43.3 || a2d335198605c7c5d75d782b7f3cdfdd7fd84da7 || cpu mod fixes | |||
|- | |||
| 2014-11-12 || clang 3.5.0 || 42.6 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || emulog/emdas and friends | |||
|} | |||
= Intel Core i3 530 @2.93GHz = | |||
== GCC == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2013-07-15 || GCC 4.6.3 || 26.5 || 89628c425ac8cc131e82e6a04698858afb1c3508 || nowy cykl rozkazowy | |||
|- | |||
| 2013-07-30 || GCC 4.6.3 || 24.5 || 41d62c38cecfb24b0743de367d599ce9ffd588e3 || -Ofast, mem spinlock | |||
|- | |||
| 2013-08-19 || GCC 4.6.3 || 22.7 || 7075de662e7e9ae16cb4f24b082e21c8f5b5dbbf || cykl rozkazowy dla sint | |||
|- | |||
| 2013-08-20 || GCC 4.6.3 || 24.4 || 8e69c35757b9d68353e44b8c33e66debfd334469 || fix regs_write (no debug) | |||
|- | |||
| 2014-03-04 || GCC 4.7.3 || 23.5 || 7ff5e69cc9657629974501ad95b1ff2ea4e38917 || | |||
|- | |||
| 2014-05-06 || GCC 4.7.3 || 24.2 || 9bd87a6f821ac6b918ffc32da7bb6d35f509b761 || poprawiony 17-bit addr. | |||
|- | |||
| 2014-08-12 || GCC 4.7.3 || 30.5 || 94e56dd582671a161cda0f00cec740414ac942a7 || __atomic_*() | |||
|- | |||
| 2014-08-13 || GCC 4.7.3 || 32.8 || 2d901486f28c388e12a5345e734d5f1617f34918 || SLID | |||
|- | |||
| 2014-08-14 || GCC 4.7.3 || 35.4 || eeea2d0f1646b8df1574494670249625f12d7ca1 || __atomic_() RP | |||
|- | |||
| 2014-09-23 || GCC 4.7.3 || 34.3 || a2d335198605c7c5d75d782b7f3cdfdd7fd84da7 || cpu mod fixes | |||
|- | |||
| 2014-11-10 || GCC 4.7.3 || 34.0 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || emulog/emdas and friends | |||
|- | |||
| 2015-04-21 || GCC 4.8.4 || 37.5 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || | |||
|} | |||
== Clang == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2013-07-15 || clang 3.3 || 30.5 || 89628c425ac8cc131e82e6a04698858afb1c3508 || nowy cykl rozkazowy | |||
|- | |||
| 2013-07-30 || clang 3.3 || 25.8 || 41d62c38cecfb24b0743de367d599ce9ffd588e3 || -Ofast, mem spinlock | |||
|- | |||
| 2013-08-19 || clang 3.3 || 25.1 || 7075de662e7e9ae16cb4f24b082e21c8f5b5dbbf || cykl rozkazowy dla sint | |||
|- | |||
| 2013-08-20 || clang 3.3 || 25 || 8e69c35757b9d68353e44b8c33e66debfd334469 || fix regs_write (no debug) | |||
|- | |||
| 2014-03-04 || clang 3.4 || 23.5 || 7ff5e69cc9657629974501ad95b1ff2ea4e38917 || | |||
|- | |||
| 2014-05-06 || clang 3.4 || 23.6 || 9bd87a6f821ac6b918ffc32da7bb6d35f509b761 || poprawiony 17-bit addr. | |||
|- | |||
| 2014-08-12 || clang 3.4.2 || 32.7 || 94e56dd582671a161cda0f00cec740414ac942a7 || __atomic_*() | |||
|- | |||
| 2014-08-13 || clang 3.4.2 || 32.5 || 2d901486f28c388e12a5345e734d5f1617f34918 || SLID | |||
|- | |||
| 2014-08-14 || clang 3.4.2 || 36.0 || eeea2d0f1646b8df1574494670249625f12d7ca1 || __atomic_() RP | |||
|- | |||
| 2014-09-23 || clang 3.5.0 || 38.9 || a2d335198605c7c5d75d782b7f3cdfdd7fd84da7 || cpu mod fixes | |||
|- | |||
| 2014-11-10 || clang 3.5.0 || 38.6 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || emulog/emdas and friends | |||
|- | |||
| 2015-04-21 || clang 3.6.0 || 37.5 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || | |||
|} | |||
= Intel Core i5-4570S @2.9GHz, no turbo = | |||
== GCC == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" | ||
! Data !! Kompilator | ! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | ||
|- | |- | ||
| | | 2016-02-28 || GCC 4.9.3 || 60 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || | ||
|- | |||
| 2016-10-20 || GCC 4.9.3 || 63.9 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || stary benchmark | |||
|- | |||
| 2016-10-20 || GCC 4.9.3 || 64.6 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || nowy benchmark | |||
|- | |- | ||
| | | 2016-12-05 || GCC 4.9.3 || 60.1 || 10991de759717e7603d7da9657cfe2480f36156b || nef jumps | ||
|- | |- | ||
| | | 2017-03-15 || GCC 4.9.4 || 60.6 || 542937e1d3e971eaf8d9e5e0c3054bccb85dd41d || | ||
|- | |- | ||
| | | 2017-04-18 || GCC 5.4.0 || 59.6 || b4794ce7fe5f0db6c29a2082fa57a087e399bbe9 || | ||
|- | |- | ||
| | | 2017-04-18 || GCC 6.4.0 || 59.8 || b4794ce7fe5f0db6c29a2082fa57a087e399bbe9 || | ||
|- | |- | ||
| | | 2018-10-14 || GCC 7.3.0 || 60.5 || f25adc1b7ec60a9da91262471a44186e38c11de7 || | ||
|- | |- | ||
| | | 2019-02-28 || GCC 8.2.0 || 60.9 || b17487d40f1c3a9ff3e3fee5ed08e8079429c204 || | ||
|- | |- | ||
| | | 2019-05-15 || GCC 8.3.0 || 60.9 || 57967c6b13ad3fa2ef8370b9e0240a89f3646c34 || | ||
|- | |- | ||
| | | 2019-08-09 || GCC 8.3.0 || 62.6 || 71e96400e85307ac6d514ed18fa1e1f857a908d2 || stare UI wyrzucone z pętli CPU | ||
|- | |- | ||
| | | 2019-11-09 || GCC 9.2.0 || 65.7 || 71e96400e85307ac6d514ed18fa1e1f857a908d2 || | ||
|- | |- | ||
| 2013-07-15 || GCC 4.6.3 | | 2020-02-19 || GCC 9.2.0 || 63.0 || 6897a5d21ee018a1fd8cbd9f4ecbe5bf4c0efd5a || with speed_real and sound | ||
|- | |||
| 2020-05-21 || GCC 9.3.0 || 62.1 || ec444aab1f84e515febd703d4cab5ca2a75747a7 || | |||
|- | |||
| 2020-09-27 || GCC 9.3.0 || 58.8 || 73ecf474df8e8626cd0ab5cbf49b2894d4d2e610 || 0.4 | |||
|} | |||
== Clang == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2016-02-28 || clang 3.7.1 || 55.6 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || | |||
|- | |||
| 2016-05-14 || clang 3.8.0 || 59.0 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || | |||
|- | |||
| 2016-10-20 || clang 3.8.1 || 61.0 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || stary benchmark | |||
|- | |||
| 2016-10-20 || clang 3.8.1 || 60.9 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || nowy benchmark | |||
|- | |||
| 2016-12-05 || clang 3.9.0 || 59.9 || 10991de759717e7603d7da9657cfe2480f36156b || nef jumps | |||
|- | |||
| 2017-03-15 || clang 4.0.0 || 55.0 || 542937e1d3e971eaf8d9e5e0c3054bccb85dd41d || | |||
|- | |||
| 2017-03-15 || clang 5.0.0 || 54.3 || 542937e1d3e971eaf8d9e5e0c3054bccb85dd41d || | |||
|- | |||
| 2018-10-14 || clang 7.0.0 || 55.0 || f25adc1b7ec60a9da91262471a44186e38c11de7 || | |||
|- | |||
| 2019-02-28 || clang 7.0.1 || 54.6 || b17487d40f1c3a9ff3e3fee5ed08e8079429c204 || | |||
|- | |||
| 2019-05-15 || clang 8.0.0 || 54.6 || 57967c6b13ad3fa2ef8370b9e0240a89f3646c34 || | |||
|- | |||
| 2019-08-09 || clang 8.0.1 || 56.1 || 71e96400e85307ac6d514ed18fa1e1f857a908d2 || stare UI wyrzucone z pętli CPU | |||
|- | |||
| 2019-11-09 || clang 9.0.0 || 56.2 || 71e96400e85307ac6d514ed18fa1e1f857a908d2 || | |||
|- | |||
| 2020-02-19 || clang 9.0.1 || 54.8 || 6897a5d21ee018a1fd8cbd9f4ecbe5bf4c0efd5a || with speed_real and sound | |||
|- | |||
| 2020-05-21 || clang 10.0.0 || 55.5 || ec444aab1f84e515febd703d4cab5ca2a75747a7 || | |||
|- | |||
| 2020-09-27 || clang 10.0.1 || 57.7 || 73ecf474df8e8626cd0ab5cbf49b2894d4d2e610 || 0.4 | |||
|} | |||
= Intel(R) Core(TM) i5-9400 CPU @ 2.90GHz, no turbo = | |||
== GCC == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2021-03-09 || GCC 10.2.0 || 63.0 || 20a4f5ab72a87dbd70b23366db35a0b96130e747 || | |||
|} | |||
== Clang == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2021-03-09 || Clang 11.0.1 || 63.7 || 20a4f5ab72a87dbd70b23366db35a0b96130e747 || | |||
|} | |||
= Raspberry Pi = | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2013-07-15 || GCC 4.6.3 || 1.79 || 89628c425ac8cc131e82e6a04698858afb1c3508 || nowy cykl rozkazowy | |||
|- | |||
| 2014-05-06 || GCC 4.7.3 || 1.06 || 9bd87a6f821ac6b918ffc32da7bb6d35f509b761 || poprawiony 17-bit addr. | |||
|- | |||
| 2014-08-12 || GCC 4.7.3 || 1.60 || 94e56dd582671a161cda0f00cec740414ac942a7 || __atomic_*() | |||
|- | |||
| 2014-08-13 || GCC 4.7.3 || 1.57 || 2d901486f28c388e12a5345e734d5f1617f34918 || SLID | |||
|- | |||
| 2014-08-14 || GCC 4.7.3 || 2.30 || eeea2d0f1646b8df1574494670249625f12d7ca1 || __atomic_() RP | |||
|- | |||
| 2014-09-23 || GCC 4.7.3 || 2.05 || a2d335198605c7c5d75d782b7f3cdfdd7fd84da7 || cpu mod fixes | |||
|- | |||
| 2014-11-10 || GCC 4.7.3 || 2.15 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || emulog/emdas and friends | |||
|- | |||
| 2015-04-18 || GCC 4.8.2 || 2.35 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || +zmiana systemu z Gentoo na Debian Wheezy | |||
|- | |||
| 2016-10-15 || GCC 4.9.2 || 2.1 || 8cdcd4c42ff8c6a605067d9e7db42800c2e202ff || | |||
|- | |||
| 2016-10-20 || GCC 4.9.2 || 1.99 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || nowy benchmark | |||
|- | |||
| 2016-12-05 || GCC 4.9.2 || 1.69 || 10991de759717e7603d7da9657cfe2480f36156b || nef jumps | |||
|} | |||
= Raspberry Pi 2 = | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2015-04-21 || GCC 4.8.2 || 2.87 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || arm6 | |||
|- | |||
| 2015-04-21 || GCC 4.8.2 || 3.04 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || armv7-a | |||
|- | |||
| 2016-10-15 || GCC 4.9.2 || 3.84 || 8cdcd4c42ff8c6a605067d9e7db42800c2e202ff || | |||
|- | |||
| 2016-10-20 || GCC 4.9.2 || 3.66 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || nowy benchmark | |||
|- | |||
| 2016-12-05 || GCC 4.9.2 || 3.36 || 10991de759717e7603d7da9657cfe2480f36156b || nef jumps | |||
|} | |||
= Banana Pi = | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |||
| 2015-04-18 || GCC 4.7.2 || 3.15 || a07745023f4ed2e54ee22a3dda94c2389db8e481 || armv7-a | |||
|} | |||
= PowerPC PPC970FX @1.8GHz = | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! Data !! Kompilator !! Szybkość [MIPS] !! commit !! Uwagi | |||
|- | |- | ||
| | | 2016-10-20 || GCC 4.9.2 || 6.95 || 4f5bd2101479292db3e266b528331bfb1cd1e833 || | ||
|- | |- | ||
| | | 2016-12-05 || GCC 4.9.2 || 6.50 || 10991de759717e7603d7da9657cfe2480f36156b || nef jumps | ||
|} | |} |