System MERA-400: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
(Nie pokazano 22 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Opis systemu ==
[[File:Mt mera front all.jpg|thumb|MPS-400]]
 
MERA-400 to 16-bitowy minikomputer zaprojektowany w Polsce. Produkowany był w latach 1976-1985 w Zakładzie Komputerów Fabryki Mierników i Komputerów ERA w Warszawie, przy ulicy Łopuszańskiej 117/123. W latach 1985-1988 dalszym rozwojem komputera i serwisem istniejących instalacji zajmowało się Przedsiębiorstwo Zagraniczne [[Amepol]]. Łącznie wyprodukowano nieco ponad 650 egzemplarzy (656 to najwyższy znany numer seryjny jednostki centralnej wyprodukowanej w roku 1986). MERA-400 jest następcą [[K-202]]. Jej projekt uwzględniał łatwość przenoszenia oprogramowania, które powstało dla [[K-202]], przy jednoczesnym usunięciu wad w architekturze poprzednika.
 
System może być wyposażony w maksymalnie dwa procesory pracujące współbieżnie z wykorzystaniem wspólnej magistrali i wspólnych obszarów pamięci. Procesor operuje na 16-bitowych danych i używa 16-bitowych adresów w ramach pojedynczego segmentu [[Pamięć operacyjna|pamięci]], pozwalając każdemu procesowi na zaadresowanie 64k słów 16-bitowych. Ilość używanych segmentów pamięci ograniczona jest 4-bitowym rejestrem numeru bloku (NB), dając łączną przestrzeń adresową 1M słów (jednakże ilość pamięci fizycznej używanej przez komputer mogła być większa).
 
Prędkość procesora MERY-400 nie jest opisana częstotliwością zegara, ponieważ go nie posiada. Jego architektura jest asynchronicznie sekwencyjna, a jedynym miernikiem wydajności jest liczba rozkazów wykonywanych w jednostce czasu. Wynosi ona przeciętnie [[Wydajność EM400#K-202, MERA-400|około 400tys. operacji/sekundę]] i zależy nie tylko od tego jakie instrukcje są w danej chwili wykonywane, ale również od parametrów układów scalonych zastosowanych do wyprodukowania danego egzemplarza.
 
Procesor pozwala na obsługę [[Przerwania|32 przerwań]] pogrupowanych w 11 poziomów, a jego [[Lista rozkazów|lista rozkazów]] obejmuje 121 pozycji. Wyposażony może być też w dodatkowy [[Arytmometr Wielokrotnej Precyzji]] pozwalający wykonywać operacje na liczbach długich 32-bitowych i zmiennopozycyjnych 48-bitowych.
 
[[Interfejs systemu]] jest asynchroniczny, co powoduje, że z łatwością można do niego podłączać urządzenia o różnych parametrach dynamicznych. Tyczy się to zarówno pamięci operacyjnej, jak i urządzeń zewnętrznych. Do systemu można podłączyć 16 kontrolerów wejścia-wyjścia (kanałów), z których każdy może obsługiwać wiele urządzeń: od terminali znakowych, przez drukarki, czytniki i perforatory taśmy, po stacje dysków elastycznych, dyski twarde i pamięci taśmowe.


* [[Budowa systemu]]
* [[Budowa systemu]]
** [[Pakiety procesora]]
* [[Pulpit techniczny]]
** [[Pulpit techniczny]]
* [[Architektura systemu]]
* [[Architektura systemu]]
** [[Jednostka centralna]]
** [[Jednostka centralna]]
Linia 14: Linia 23:
*** [[Przerwania]]
*** [[Przerwania]]
*** [[Wczytywanie binarne]]
*** [[Wczytywanie binarne]]
** [[Interfejs systemu]]
** [[Pamięć operacyjna]]
** [[Pamięć operacyjna]]
*** [[Adresowanie pamięci]]
*** [[Adresowanie pamięci]]
*** [[Mapa pamięci]]
*** [[Mapa pamięci]]


== Inne ==
= Zastosowania =
 
* [[Lokalizacje|Gdzie działała MERA-400]]
* [[MERA-400 w Muzeum Techniki]] - jeden z komputerów, na których rozwijany był system operacyjny [[CROOK]]
* [[MERA-400 w WSOSP|MERA-400 w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych]]
* [[Specjalizowany Procesor Meteorologiczny]]
 
= Inne =


* [[MERA-400 w Muzeum Techniki]]
* [[Po K-202]] ([[Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz]], [[Andrzej Ziemkiewicz]])
* [[Realizacja pamięci operacyjnej K-202 i Mery-400]] [[(Andrzej Ziemkiewicz]])
* [[Modyfikacje sprzętowe procesora]]
* [[Modyfikacje sprzętowe procesora]]
* [[Literatura|Istniejąca Literatura]]
* [[Literatura|Istniejąca Literatura]]
* [[Lokalizacje]] - gdzie działała MERA-400
* [[Ciekawostki]]
* [[Ciekawostki]]

Menu nawigacyjne