3012
edycji
Nie podano opisu zmian |
|||
(Nie pokazano 7 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
Jednostka centralna posiada układ przerwań, który jest w stanie przyjmować i obsługiwać 32 przerwania. Układ przerwań jest układem priorytetowym. Ustalenie priorytetów związane jest z geometrią zgłoszeń przerwań, a mianowicie im niższy jest numer przerwania, tym wyższy jest jego priorytet. | Jednostka centralna posiada układ przerwań, który jest w stanie przyjmować i obsługiwać 32 przerwania. Układ przerwań jest układem priorytetowym. Ustalenie priorytetów związane jest z geometrią zgłoszeń przerwań, a mianowicie im niższy jest numer przerwania, tym wyższy jest jego priorytet. | ||
== Obsługa przerwań == | |||
Obsługę przerwania wykonuje się gdy: | Obsługę przerwania wykonuje się gdy: | ||
* nastąpi zgłoszenie przerwania do rejestru | |||
* nastąpi zgłoszenie przerwania do rejestru RZ | |||
* zapalona jest maska odpowiadająca zgłoszonemu przerwaniowi, | * zapalona jest maska odpowiadająca zgłoszonemu przerwaniowi, | ||
* wskaźnik przeskoku P=0, | * wskaźnik przeskoku P=0, | ||
Linia 37: | Linia 40: | ||
* RM[0÷9] := 0 dla i = 0 | * RM[0÷9] := 0 dla i = 0 | ||
* RZ<sub>j</sub> := 0 | * RZ<sub>j</sub> := 0 | ||
* IC := S/64+ | * IC := S/64+i;0/ | ||
* S/97;0/ := S/97;0/+4 | * S/97;0/ := S/97;0/+4 | ||
* SR<sub>10</sub> := 0 | * SR<sub>10</sub> := 0 | ||
== Elementy układu obsługi przerwań == | |||
Układ przerwań zawiera następujące rejestry: | Układ przerwań zawiera następujące rejestry: | ||
Linia 46: | Linia 51: | ||
* RP - 32-bitowy rejestr przyjęć przerwań, w którym następuje wybranie przerwania o najwyższym priorytecie spośród przerwań zamaskowanych. | * RP - 32-bitowy rejestr przyjęć przerwań, w którym następuje wybranie przerwania o najwyższym priorytecie spośród przerwań zamaskowanych. | ||
Wszystkie pozycje rejestru zgłoszeń, z wyjątkiem pozycji przerwań kanałowych, dostępne są programowo (rozkazami KI i FI). Wszystkie pozycje (z wyjątkiem zerowej) rejestru RZ są maskowalne. Maskę stanowi rejestr maskujący RM o długości 10 bitów (poz 0÷9 rejestru SR). Przyporządkowanie pozycji rejestru RZ pozycjom rejestru maskującego i adresy początków podprogramów obsługi, a także znaczenie poszczególnych pozycji rejestru zgłoszeń RZ przedstawia tabela poniżej. Przerwania, które zostały zgłoszone, mogą być obsłużone tylko w przypadku, gdy zapalona jest odpowiadająca im pozycja w rejestrze maskującym. | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! RZ< | ! Pozycja w SR !! Pozycja w RZ !! Adres<br/>(dec) !! Adres<br/>(hex) !! Opis | ||
|- | |||
| - || 0 || 64 || 0x40 || alarm zasilania (z danego procesora) | |||
|- | |||
| 0 || 1 || 65 || 0x41 || błąd parzystości pamięci operacyjnej | |||
|- | |||
| 1 || 2 || 66 || 0x42 || brak pamięci operacyjnej | |||
|- | |||
| 2 || 3 || 67 || 0x43 || zgłoszenie przerwania z drugiego procesora (przeważnie o wyższym priorytecie) | |||
|- | |||
| 3 || 4 || 68 || 0x44 || zanik zasilania (z interfejsu) modułów zewnętrznych | |||
|- | |||
| rowspan=7 | 4 || 5 || 69 || 0x45 || [[przerwanie zegarowe]] | |||
|- | |||
| 6 || 70 || 0x46 || nieprawidłowy rozkaz | |||
|- | |||
| 7 || 71 || 0x47 || nadmiar dzielenia stałoprzecinkowego | |||
|- | |||
| 8 || 72 || 0x48 || podmiar zmiennoprzecinkowy | |||
|- | |||
| 9 || 73 || 0x49 || nadmiar zmiennoprzecinkowy | |||
|- | |||
| 10 || 74 || 0x4a || błąd danych zmiennoprzecinkowych lub próba dzielenia przez zero | |||
|- | |||
| 11 || 75 || 0x4b || do zastosowań specjalnych | |||
|- | |||
| rowspan=2 | 5 || 12 || 76 || 0x4c || kanał 0 | |||
|- | |||
| 13 || 77 || 0x4d || kanał 1 | |||
|- | |||
| rowspan=2 | 6 || 14 || 78 || 0x4e || kanał 2 | |||
|- | |||
| 15 || 79 || 0x4f || kanał 3 | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan=6 | 7 || 16 || 80 || 0x50 || kanał 4 | ||
|- | |- | ||
| | | 17 || 81 || 0x51 || kanał 5 | ||
|- | |- | ||
| | | 18 || 82 || 0x52 || kanał 6 | ||
|- | |- | ||
| | | 19 || 83 || 0x53 || kanał 7 | ||
|- | |- | ||
| | | 20 || 84 || 0x54 || kanał 8 | ||
|- | |- | ||
| | | 21 || 85 || 0x55 || kanał 9 | ||
|- | |- | ||
| 6 || | | rowspan=6 | 8 || 22 || 86 || 0x56 || kanał 10 | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || 87 || 0x57 || kanał 11 | ||
|- | |- | ||
| | | 24 || 88 || 0x58 || kanał 12 | ||
|- | |- | ||
| | | 25 || 89 || 0x59 || kanał 13 | ||
|- | |- | ||
| | | 26 || 90 || 0x5a || kanał 14 | ||
|- | |- | ||
| | | 27 || 91 || 0x5b || kanał 15 | ||
|- | |- | ||
| | | rowspan=4 | 9 || 28 || 92 || 0x5c || zgłoszenie operatora (OPRQ) | ||
|- | |- | ||
| | | 29 || 93 || 0x5d || zgłoszenie przerwania z drugiego procesora (przerwanie o niższym priorytecie) | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || 94 || 0x5e || przerwanie programowe | ||
|- | |- | ||
| | | 31 || 95 || 0x5f || przerwanie programowe | ||
|- | |- | ||
|} | |} |