Lista rozkazów: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian |
|||
Linia 3: | Linia 3: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! Oznaczenie !! Znaczenie | ! Oznaczenie !! Znaczenie | ||
|- | |||
| A, B, C || numer rejestru uniwersalnego wskazany w polach A, B lub C rozkazu | | A, B, C || numer rejestru uniwersalnego wskazany w polach A, B lub C rozkazu | ||
|- | |- | ||
Linia 17: | Linia 18: | ||
| R0 ÷ R7 || zawartość rejestrów uniwersalnych | | R0 ÷ R7 || zawartość rejestrów uniwersalnych | ||
|- | |- | ||
| rA, rB, rC | | rA, rB, rC || argumenty rozkazu związane z odpowiednimi polami rozkazu | ||
|- | |- | ||
| R/A/, R/B/, R/C/ || rejestr uniwersalny o numerze wskazanym wartością odpowiedniego pola rozkazu | | R/A/, R/B/, R/C/ || rejestr uniwersalny o numerze wskazanym wartością odpowiedniego pola rozkazu | ||
Linia 268: | Linia 269: | ||
| 102 || '''RIC''' || Read Instruction Counter || Czytaj licznik rozkazów || R/A/ := IC | | 102 || '''RIC''' || Read Instruction Counter || Czytaj licznik rozkazów || R/A/ := IC | ||
|- | |- | ||
| 103 || '''ISn''' || Install Semaphore || Ustaw semafor || Jeśli S/N;NB/ ∧ R/A/ ≡ R/A/ to P := 1<br>Jeśli S/N;NB/ ∧ R/A/ ≠ R/A/ to S/N;NB/ := S/N;NB/ ∨ R/A/ || P | |||
|- | |||
| 104 || '''EXL''' || EXtra code Legal || Ekstrakod || S/S/97;0// := IC <br>S/S/97;0/+1/ := R0 <br>S/S/97;0/+2/ := SR <br>S/S/97;0/+3/ := b <br>R0 := 0 <br>IC := S/96;0/ <br>SR<sub>9,10</sub> := 0 <br>S/97;0/ := S/97;0/+4 | |||
|- | |||
| 105 || '''RPC''' || Remember Program Conditions || Prześlij rejestr R0 || R/A/ := R0 | |||
|- | |||
| 106 || '''LPC''' || Load Program Conditions || Umieść w rejestrze R0 || R0 := R/A/ | |||
|- | |||
| 107 || '''MBn''' || Modify Block ard. register (??) || Umieść w SR || SR<sub>10÷15</sub> := S/N/<sub>10÷15</sub> | |||
|- | |||
| 108 || '''IMn''' || load Interrupt Mask || Umieść w RM || SR<sub>0÷9</sub> := S/N/<sub>0÷9</sub> | |||
|- | |||
| 109 || '''KIn''' || Kill Interrupts || Pamiętaj RZ || S/N/ := RZ<sub>0÷11,28÷31</sub> | |||
|- | |||
| 110 || '''FIn''' || Fetch Interrupts || Umieść w RZ || RZ<sub>0÷11,28÷31</sub> := S/N | |||
|- | |||
| 111 || '''SPn''' || Start Program || Powróć do programu || IC := S/N;NB/ <br>R0 := S/N+1;NB/ <br> SR := S/N+2;NB/ | |||
|- | |||
| 112 || '''HLT''' || HaLT || Czekaj || || | |||
|- | |||
| 113 || '''MCL''' || Master CLear || Zeruj || zeruj RZ, SR, R0, kanały, urządzenia, rejestry podziału PAO | |||
|- | |||
| 114 || '''SIU''' || Set Interrupt Upper || Ustaw przerwanie starsze || RZ<sub>30</sub> := 1 | |||
|- | |||
| 115 || '''SIL''' || Set Interrupt Lower || Ustaw przerwanie młodsze || RZ<sub>31</sub> := 1 | |||
|- | |||
| 116 || '''CIT''' || Clear InTerrupts || Zeruj przerwania programowe || RZ<sub>30,31</sub> := 00 | |||
|- | |||
| 117 || '''SIT''' || Set InTerrupts || Ustaw przerwania programowe || RZ<sub>30,31</sub> := 11 | |||
|- | |||
| 118 || '''GIU''' || Generate Interrupt Upper || Wyślij przerwanie typu U || RZ<sub>3</sub>/drugiego procesora/ := 1 <br>jeśli odpowiedź OK to P := 1 || P | |||
|- | |||
| 119 || '''GIL''' || Generate Interrupt Lower || Wyślij przerwanie typu L || RZ<sub>29</sub>/drugiego procesora/ := 1 <br>jeśli odpowiedź OK to P := 1 || P | |||
|- | |||
| 120 || '''LIP''' || Leave to Interrupted Program || Powróć z przerwania || IC := S/S/97;0/-4/ <br>R0 := S/S/97;0/-3/<br> SR := S/S/97;0/-2/ <br>S/97;0/ := S/97;0/-4 | |||
|- | |||
| 121 || '''OUn''' || OUtput data || Wyjście || || | |||
|- | |||
| 122 || '''INn''' || INput data || Wejście || || | |||
|} | |} |