Co nowego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 11 063 bajty ,  7 cze 2018
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
(Nie pokazano 33 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
=== 12 grudnia 2012 ===
== 31 marca 2017 ==
Od kilku miesięcy powstaje [[MERA-400f]] - współczesna, wierna reimplementacja jednostki centralnej MERY-400 w FPGA. Dziś procesor poprawnie [https://www.facebook.com/mera400/videos/1298435010244818/ przeszedł pierwszą grupę testów]!
== 27 lipca 2016 ==
Wersja 0.3 [[EM400]] używa nowej, znacznie wierniejszej emulacji MULTIX-a. Pozwala to m.in. na uruchomienie systemu [[CROOK-5]] bez używania bootloadera [[BOOTW]].
== 2 lipca 2016 ==
Odczytanych zostało pięć 9-ścieżkowych taśm magnetycznych, które Pan Zbigniew Czerniak zachował po tym jak MERY-400 i K-202 skończyły swoją służbę w Instytucie Okrętowym Politechniki Gdańskiej. Taśmy okazały się być skarbnicą źródeł oprogramowania dla MERY-400 i K-202! Zawierają m.in. źródła systemów operacyjnych SOK-1, SOWA, CROOK-1, CROOK-2, CROOK-3 i CROOK-4, a także mnóstwo narzędzi dla tych systemów, zarówno w postaci źródłowej jak i binarnej.
== 17 luty 2016 ==
Odkryta została [[Największa tajemnica CROOK-a]], która przez trzy lata przeszkadzała w poprawnym uruchomieniu części programów dla systemu CROOK-5.
== 10 stycznia 2016 ==
Od dziś każdy może uruchomić system operacyjny [[CROOK-5 w EM400]]! Za zgodą autorów systemu, panów Zbigniewa Czerniaka i Marka Nikodemskiego, przygotowany został i opublikowany [[CROOK-5 - obraz dysku|obraz dysku]] z zainstalowanym systemem CROOK-5 i mnóstwem narzędzi.
== 8 stycznia 2016 ==
mera400.pl zagościła na Facebooku! Zapraszamy na https://facebook.com/mera400 po świeże informacje z życia MERY-400 i [[EM400]].
== 16 lutego 2015 ==
Odnalazły się zdjęcia następcy MERY-400, produkowanego przez Amepol minikomputera [[MX-16]]! Niezwykle cenne to znalezisko, biorąc pod uwagę fakt, że komputerów, zwłaszcza w tej formie, powstało bardzo niewiele.
== 23 września 2014 ==
Wykonana [[Galeria|dokumentacja fotograficzna]] pakietów procesora pozwoliła odtworzyć szczegóły [[Modyfikacje sprzętowe procesora|przeróbek procesora]], które składają się na zmodyfikowany procesor [[MX-16]]. Dzięki temu procesor emulowany przez [[EM400]] jest już w pełni zgodny nie tylko z MERĄ-400, ale również z jej następcą.
== 1 sierpnia 2014 ==
Dzięki uprzejmości [http://muzeumtechniki.warszawa.pl/ Muzeum Techniki i Przemysłu] serwis wzbogacił się o wysokiej jakości zdjęcia około 50 pakietów MERY-400, w tym zarówno pakietów podstawowych: procesora, pamięci, kanałów, etc., jak i urządzeń Amepolu: MULTIXa, zegara czasu rzeczywistego czy pamięci MEGA. Zdjęcia zilustrują odpowiednie artykuły na stronach serwisu, można je też obejrzeć [[Galeria|w galerii]].
== 4 marca 2014 ==
Powstał format plików wykonywalnych i konsolidowalnych [[EMELF]], dla którego wsparcie otrzymał [[EMAS]] i [[EMDAS]]. Jako uzupełnienie zestawu narzędzi powstał również konsolidator [[EMLIN]].
== 5 lutego 2014 ==
W dziale [[Literatura]] pojawiły się skany fragmentu oryginalnej dokumentacji MERY-400. Kolejne będą pojawiać się w miarę obróbki dostępnego materiału.
== 3 lutego 2014 ==
Nastąpiło kilka zmian w zestawie narzędzi dla MERY 400 oraz w [https://github.com/jakubfi repozytoriach], w których są przechowywane.
* [[ASSEM]] stał się assemblerem obsługującym wyłącznie składnię klasyczą (z mnemonikami K-202 i MERY 400),
* Powstał [[EMAS]] - nowy assembler obsługujący składnię współczesną (nieco poprawnioną względem tej wspieranej do tej pory przez ASSEM). Jest szybszy i elastyczniejszy - nowa architektura pozwoli w przyszłości na assemblację do konsolidowalnych obiektów oraz rozbudowę o preprocesor.
* Powstał [[EMDAS]] - szybszy i bardziej rozbudowany deassembler.
* Do osobnego repozytorium wyniesiony został wdreader - narzędzie użyte do [[Odczyt Winchestera|odczytu Winchestera]]
* Tym samym dotychczasowe repozytorium stało się lokalizacją wyłącznie dla emulatora [[EM400]].
Dopracowane zostały dwa elementy emulacji, które czynią emulator w pełni kompatybilnym z [[MX-16]] Amepolu: [[pamięć MEGA]] i [[modyfikacje sprzętowe procesora]]. Trwają też prace nad uzupełnieniem i usprawnieniem emulacji [[MULTIX]]-a.
 
[[EM400]] działa już również w systemie operacyjnym Windows, co pozwoli na jego udostępnienie w łatwiejszej w użyciu, binarnej wersji dla tego systemu.
== 13 października 2013 ==
[[File:Vendor-tests.png|thumb]]
Emulator [[EM400]] zdał kolejny, ważny sprawdzian. Producent MERY-400 dostarczał minikomputer z zestawem testów, z których najistotniejsze: test procesora (TP) i test arytmometru wielokrotnej precyzji (TPZ), udało się odnaleźć. Analiza tych kilku tysięcy linii kodu i próby uruchomienia go w emulatorze pozwoliły znaleźć kilka bardzo specyficznych niedokładności emulacji maszyny. Po naniesieniu poprawek EM400 poprawnie przechodzi oba testy, zbliżając się jeszcze bardziej do tego, jak działała prawdziwa MERA-400.
== 19 września 2013 ==
W dęblińskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych znajduje się MERA-400, która wciąż działa i spełnia swoje zadanie! [[MERA-400_w_WSOSP|Tutaj krótki opis systemu]].
== 4 września 2013 ==
[[File:Screenshot-wykop.png|thumb]]
mera400.pl i emulator [[EM400]] zagościły na [http://www.wykop.pl/link/1637026/uruchom-u-siebie-legendarny-komputer-mera-400/ stronie głównej Wykopu], a to znaczy, że o MERZE-400 udało się opowiedzieć szerokiej publiczności. Dzięki, użytkownicy Wykopu! Informację o projekcie zamieściło również [http://studioopinii.pl/zmartwychwstanie-legendy/ Studio Opinii].
== 27 sierpnia 2013 ==
'''W emulatorze [[EM400]] został uruchomiony system operacyjny MERY-400, [[CROOK|CROOK-5]]!''' Poprawne funkcjonowanie tak skomplikowanego oprogramowania jest ostatecznym dowodem wiernej emulacji minikomputera. Ten ważny moment zbiega się z rocznicą istnienia http://mera400.pl - doskonały prezent na pierwsze urodziny serwisu. Wydarzenie zostało [http://www.pti.org.pl/index.php/corporate/Aktualnosci/MERA-400-ponownie-zyje-w-komputerze-PC odnotowane na stronach PTI].
 
<gallery>
File:Em400-crook5-login.png|Start systemu [[CROOK|CROOK-5]]
File:Em400-crook5-osl.png|Interpreter zleceń OSL systemu [[CROOK|CROOK-5]]
</gallery>
 
To oczywiśnie nie koniec prac. Wciąż pozostają do zaimplementowania brakujące urządzenia zewnętrzne, jest też kilka pomysłów na usprawnienie emulatora. W kolejce na implementację czekają również narzędzia ułatwiające pracę z plikami MERY-400.
 
== 11 sierpnia 2013 ==
Nieprzerwanie trwają prace nad emulacją urządzeń zewnętrznych, niezbędnych do uruchomienia systemu CROOK-5. Większość funkcjonalności procesora peryferyjnego [[MULTIX]] jest już zaimplementowana, działa również dysk Winchester, a "w drodze" jest emulacja napędu MERA 9425 w kanale pamięciowym. Warto też odnotować, że emulacja procesora jest już kompletna: zaimplementowane zostały ostatnie brakujące instrukcje - operacje na liczbach zmiennoprzecinkowych.
 
== 30 kwietnia 2013 ==
[[ASSEM]], skrośny asembler dla MERY-400, poprawnie zbudował jądro systemu operacyjnego CROOK-5. To kolejny, po udanych testach procesora, ważny krok na drodze do uruchomienia systemu CROOK-5 w emulatorze [[EM400]].
 
== 27 kwietnia 2013 ==
W dziale [[Czytelnia]] pojawiły się teksty autorstwa Elżbiety Jezierskiej-Ziemkiewicz i Andrzeja Ziemkiewicza opowiadające o historii oraz budowie projektowanych przez nich komputerów K-202 i MERA-400.
 
== 30 marca 2013 ==
Dostępny jest już [[Odczyt Winchestera|raport z odczytu Winchestera]] z informacją o tym, jakie oprogramowanie i inne dane udało się odnaleźć, oraz [[Czytelnia|slajdy]] z prezentacji na IV Seminarium Historii Informatyki.
 
== 26 lutego 2013 ==
Jest już działający [[ASSEM|asembler generujący kod binarny MERY-400]], a pracujący na komputerze PC. Dzięki temu emulator mógł po raz pierwszy uruchomić program dla MERY-400 napisany i zasemblowany na zupełnie innej architekturze.
 
== 15 lutego 2013 ==
W trzeciej próbie [[Odczyt Winchestera|odczytany został]] dysk [[Winchester]] MERY-400. Szczegółowy przebieg procesu odczytywania danych oraz opis zawartości dysku pojawią się niebawem.
 
== 11 stycznia 2013 ==
[[File:Mera400_wdc_chip.jpg|thumb]]
Przeprowadzona została druga próba odczytu dysku Winchester działającego kiedyś w MERZE-400. Próba nieudana - dwa różne kontrolery odmówiły współpracy z dyskiem. Udało się natomiast namierzyć układ, który w minikomputerze użyty został do sprzęgnięcia Winchestera z systemem (na zdjęciu obok). To pozwoli ukierunkować toczące się już prace nad zbudowaniem kontrolera, dzięki któremu dane, miejmy nadzieję, uda się ostatecznie odczytać.
 
== 12 grudnia 2012 ==
Zdigitalizowana została wypożyczona, brakująca dokumentacja kanału pamięciowego i znakowego, AWP, oraz kilku innych elementów systemu. Łącznie około 50 dokumentów, które obecnie są w fazie obróbki. Tym samym kompletna jest już dokumentacja pozwalająca na stworzenie funkcjonalnej emulacji MERY-400.
Zdigitalizowana została wypożyczona, brakująca dokumentacja kanału pamięciowego i znakowego, AWP, oraz kilku innych elementów systemu. Łącznie około 50 dokumentów, które obecnie są w fazie obróbki. Tym samym kompletna jest już dokumentacja pozwalająca na stworzenie funkcjonalnej emulacji MERY-400.


Kontroler, dzięki któremu będzie można odczytać zawartość Winchestera jest w drodze zza Wielkiej Wody. Prace nad odczytem zostaną podjęte na początku stycznia.
Kontroler, dzięki któremu będzie można odczytać zawartość Winchestera jest w drodze zza Wielkiej Wody. Prace nad odczytem zostaną podjęte na początku stycznia.


=== 16 listopada 2012 ===
== 1 grudnia 2012 ==
Powstał zestaw prostych narzędzi pozwalających zinterpretować zawartość systemu plików systemu CROOK-5. Przykładowy rezultat wywołania narzędzi:
 
amo:tools> ./label.py ../varia/cn 96
  Disk image    : ../varia/cn
  LABEL sector  : 96
-----------------------------------------------
  Label        : SYS
  DICDIC offset : 96
  FILDIC offset : 99
  MAP offset    : 106
  MAP end      : 107
  Disk end      : 760
  Disk name    : ......
 
amo:tools> ./dicdic.py ../varia/cn 96 98
  Disk image    : ../varia/cn
  DICDIC start  : 96
  DICDIC end    : 98
  data len      : 1536
-------------------------------------------------------------
  Name  Code Sect. Pas Budg.  Top  Acc.    OSL OSLarg
LIBRAR    0    1 ... 32767    0 32767 ...... ......
BOSS..    32    0 ... 32767    32 32767 ...... X2....
MAGAZ1 65532    0 ...    0    0    0 ...... ......
KSIEMA 65532    0 ...    0    0    0 ...... ......
EMPTY
 
amo:tools> ./fildic.py ../varia/cn 99 105
  Disk image    : ../varia/cn
  FILDIC start  : 99
  FILDIC end    : 105
  data len      : 3584
-------------------------------------------------------------
  name  dir typ typei  arg1  arg2  acc  attr  mem  user  res  beg  end  len
SYSTEM    48 P8G 27007    0    0    OW    0    0    4    0    1    96    95
FILDIC    48 SYS 31419    0    0    OR    0    0    4    0    99  106    7
CH....    32 1F. 45040    0  1799    AR    19    3    32  3323  202  210    8
COPFIL    32 27C 47763    0  2450    AR    19    5    32  3176  210  220    10
INIT1.    32 CHR  5138 65213    0    OR    32    0    32 10070  392  393    1
LIST..    32 16G 46127    0  1605    AR    16    0    32  3323  406  413    7
OSL...    32 7D. 54560    8  3073    AR    19    0    32  3323  428  441    13
PINF..    32 1C. 44920    0  475    AR    8    0    32  3323  445  447    2
BOOTL.    48 L5. 20480    0  255    LR    8    0    32  3323  459  460    1
BOSS..    48 4E. 49800    8  4542    LR    19    3    32  3323  460  478    18
CLEAD.    48 12A 45961    0  1349    LR    19    3    32  3323  478  484    6
EXM...    32 55C 52483    0  6938    AR    48    3    32 10070  484  551    67
MWORDS    32 CHR  5138 65145    1    AR    0    0    32 10070  551  553    2
...
 
== 16 listopada 2012 ==
Przeprowadzona została pomyślna próba uruchomienia dysku Winchester używanego w jednej z MER-400. Dysk, po dwudziestu z górą latach, okazał się być sprawny. Talerze się kręcą, głowice pracują bez zarzutu, a elektronika dysku odpowiada na polecenia. Próba odczytu danych będzie miała miejsce jak tylko zestaw uruchomieniowy zostanie wyposażony w odpowiedni kontroler.
Przeprowadzona została pomyślna próba uruchomienia dysku Winchester używanego w jednej z MER-400. Dysk, po dwudziestu z górą latach, okazał się być sprawny. Talerze się kręcą, głowice pracują bez zarzutu, a elektronika dysku odpowiada na polecenia. Próba odczytu danych będzie miała miejsce jak tylko zestaw uruchomieniowy zostanie wyposażony w odpowiedni kontroler.


=== 21 października 2012 ===
== 21 października 2012 ==
[[File:Em400_ncurses_1.png|thumb]]
[[File:Em400_ncurses_1.png|thumb]]
Debuger emulatora em400 został wyposażony w nowy, wygodny interfejs użytkownika (zrzut ekranu obok). Pozwala on na bieżąco oglądać zawartość pamięci, wykonywany program i rejestry, pozostawiając przestrzeń linii poleceń do celów sterowania. Układ okien automatycznie dostosowuje się do rozmiarów terminala. Dalsze usprawnienia będą obejmować n.im.:
Debuger emulatora em400 został wyposażony w nowy, wygodny interfejs użytkownika (zrzut ekranu obok). Pozwala on na bieżąco oglądać zawartość pamięci, wykonywany program i rejestry, pozostawiając przestrzeń linii poleceń do celów sterowania. Układ okien automatycznie dostosowuje się do rozmiarów terminala. Dalsze usprawnienia będą obejmować n.im.:
Linia 15: Linia 137:
* graficzne wyróżnianie słów/bitów w pamięci i rejestrach, które w wyniku działania instrukcji zostały zmienione lub ocztytane
* graficzne wyróżnianie słów/bitów w pamięci i rejestrach, które w wyniku działania instrukcji zostały zmienione lub ocztytane


=== 16 października 2012 ===
== 16 października 2012 ==
<div id="ZawartoscDyskietki"></div>
<div id="ZawartoscDyskietki"></div>
Zawartość odczytanej dyskietki jest następująca (w kolumnach kolejno: początkowy i końcowy sektor zbioru, nazwa zbioru, opis):
Zawartość odczytanej dyskietki jest następująca (w kolumnach kolejno: początkowy i końcowy sektor zbioru, nazwa zbioru, opis):
Linia 64: Linia 186:
  23b 23d MBWG
  23b 23d MBWG


=== 14 października 2012 ===
== 14 października 2012 ==
[[File:Dyskietka dekodowanie.png|thumb]]
[[File:Dyskietka dekodowanie.png|thumb]]
Dyskietka "CROOK-5" faktycznie zawiera system operacyjny. Wskazują na to zarówno łańcuchy znaków, disassemblacja, jak i analiza struktury systemu plików. Na załączonym zrzucie ekranu proces odkrywania jej zawartości. Od lewej do prawej widać:
Dyskietka "CROOK-5" faktycznie zawiera system operacyjny. Wskazują na to zarówno łańcuchy znaków, disassemblacja, jak i analiza struktury systemu plików. Na załączonym zrzucie ekranu proces odkrywania jej zawartości. Od lewej do prawej widać:
Linia 71: Linia 193:
* disassemblacja wcześniejszego obszaru
* disassemblacja wcześniejszego obszaru


=== 4 października 2012 ===
== 4 października 2012 ==
Serwis mera400.pl został przeniesiony na nowy sprzęt.
Serwis mera400.pl został przeniesiony na nowy sprzęt.


=== 3 października 2012 ===
== 3 października 2012 ==
Emulator ma już funkcjonalny, podstawowy debuger. Przykład użycia:
Emulator ma już funkcjonalny, podstawowy debuger. Przykład użycia:


Linia 141: Linia 263:
  em400 [0 00 0x0007]>  
  em400 [0 00 0x0007]>  


=== 4 września 2012 ===
== 4 września 2012 ==
EM400 - emulator MERY-400, jeszcze w zupełnych powijakach (1694 linie), wykonuje poprawnie pierwszy, testowy kod maszynowy, który w assemblerze wygląda tak:
EM400 - emulator MERY-400, jeszcze w zupełnych powijakach (1694 linie), wykonuje poprawnie pierwszy, testowy kod maszynowy, który w assemblerze wygląda tak:


Linia 148: Linia 270:
  RWI    r1, 18
  RWI    r1, 18


=== 23 sierpnia 2012 ===
== 23 sierpnia 2012 ==
Pod adresem http://mera400.pl powstaje wiki poświęcone MERZE-400. Powstaje też disassembler kodu maszynowego, który pozwala zweryfikować, że na dyskietce faktycznie są binaria dla MERY-400 (fragment zdissassemblowanego INSTALL.EXE):
Pod adresem http://mera400.pl powstaje wiki poświęcone MERZE-400. Powstaje też disassembler kodu maszynowego, który pozwala zweryfikować, że na dyskietce faktycznie są binaria dla MERY-400 (fragment zdissassemblowanego INSTALL.EXE):


Linia 163: Linia 285:
  0x0132: UJD    730            # 0  000 000 000 (0 0 0)  m=2da      # Unconditional Jump
  0x0132: UJD    730            # 0  000 000 000 (0 0 0)  m=2da      # Unconditional Jump


=== 31 lipca 2012 ===
== 31 lipca 2012 ==
Udało się odczytać dyskietkę 5.25" opisaną "CROOK-5". <strike>Zawartość wygląda obiecująco:</strike> <span style="color:#FF0000">Późniejsze prace pokazały, że ta lista plików nie ma nic wspólnego z [[#ZawartoscDyskietki|faktyczną zawartością dyskietki]]</span>
Udało się odczytać dyskietkę 5.25" opisaną "CROOK-5". <strike>Zawartość wygląda obiecująco:</strike> <span style="color:#FF0000">Późniejsze prace pokazały, że ta lista plików nie ma nic wspólnego z [[#ZawartoscDyskietki|faktyczną zawartością dyskietki]]</span>


Menu nawigacyjne