Styk programowy MERA-MULTIX: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian |
|||
Linia 619: | Linia 619: | ||
== Pole sterujące "przesyłaj" == | == Pole sterujące "przesyłaj" == | ||
Pole zawiera w pierwszej części parametry przekazywane, a w drugiej, | Pole zawiera w pierwszej części parametry przekazywane, a w drugiej, oznaczonej kolorem - parametry zwracane. W parametrach zwracanych występuje słowo „sposób zakończenia” o strukturze identycznej dla wszystkich protokołów podstawowych. Struktura tego słowa i zastosowanie poszczególnych bitów w konkretnych protokołach pokazane jest w poniższej tabeli. | ||
Sposób zakończenia: | Sposób zakończenia: | ||
Linia 645: | Linia 645: | ||
Jeżeli przesyłanie kończy się prawidłowo to sposób zakończenia /0-7/ = 0. | Jeżeli przesyłanie kończy się prawidłowo to sposób zakończenia /0-7/ = 0. | ||
=== Protokół nr 0 - czytnik taśmy === | |||
{| class="wikitable" | |||
! Słowo || Bity || Znaczenie | |||
|- | |||
| rowspan="6" | 0 || 0-1 || procedura obróbki: 0=norm., 1=bin | |||
|- | |||
| 2 || ignoruj początkowe nule | |||
|- | |||
| 3 || odbieraj wg długości bufora MERA | |||
|- | |||
| 4 || odbieraj do znaku kończącego wyłącznie | |||
|- | |||
| 5 || odbieraj do znaku kończącego włącznie | |||
|- | |||
| 8-15 || timeout [sek]. 1-127 lub 0. | |||
|- | |||
| 1 || 0-15 || długość bufora odbiorczego MERA [bajty] | |||
|- | |||
| 2 || 0-15 || adres bufora odbiorczego MERA [słowowy] | |||
|- | |||
| rowspan="2" | 3 || 9 || nr bajtu początkowego bufora odbiorczego | |||
|- | |||
| 12-15 || nr bloku bufora odbiorczego | |||
|- | |||
| rowspan="2" | 4 || 0-7 || znak kończący odbiór | |||
|- | |||
| 8-15 || 0 lub dodatkowy znak kończący odbiór | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 5 || 0-15 || ilość bajtów odebranych i nieprzekazanych do MERA | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 6 || 0-15 || ilość bajtów przekazanych ostatnim poleceniem sterującym | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 7 || 0-15 || sposób zakończenia | |||
|- | |||
|} | |||
=== Protokół nr 1 - perforator taśmy === | |||
{| class="wikitable" | |||
! Słowo || Bity || Znaczenie | |||
|- | |||
| rowspan="5" | 0 || 0 || nadawaj wg ilości | |||
|- | |||
| 1 || nadawaj do znaku kończącego wyłącznie | |||
|- | |||
| 2 || nadawaj do znaku kończącego włącznie | |||
|- | |||
| 6-7 || procedura obróbki: 0=norm., 1=bin | |||
|- | |||
| 8-15 || timeout [sek]. 1-127 lub 0. | |||
|- | |||
| 1 || 0-15 || ilość znaków do nadania | |||
|- | |||
| 2 || 0-15 || adres bufora nadawczego MERA [słowowy] | |||
|- | |||
| rowspan="3" | 3 || 0-7 || znak kończący nadawanie | |||
|- | |||
| 9 || nr bajtu początkowego w buforze nadawczym | |||
|- | |||
| 12-15 || nr bloku bufora nadawczego | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 4 || 0-15 || ilość bajtów nadanych | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 5 || 0-15 || sposób zakończenia | |||
|- | |||
|} | |||
=== Protokół nr 2 - monitor === | |||
{| class="wikitable" | |||
! Słowo || Bity || Znaczenie | |||
|- | |||
| rowspan="9" | 0 || 0 || nadawaj wg ilości | |||
|- | |||
| 1 || nadawaj do znaku kończącego wyłącznie | |||
|- | |||
| 2 || nadawaj do znaku kończącego włącznie | |||
|- | |||
| 3 || odbieraj wg długości bufora MERA | |||
|- | |||
| 4 || odbieraj do znaku kończącego wyłącznie | |||
|- | |||
| 5 || odbieraj do znaku kończącego włącznie | |||
|- | |||
| 6 || generuj echo | |||
|- | |||
| 7 || wysyłaj tekst zachęty przed odbiorem | |||
|- | |||
| 8-15 || timeout [sek]. 1-127 lub 0. | |||
|- | |||
| 1 || 0-15 || ilość znaków do nadania | |||
|- | |||
| 2 || 0-15 || adres bufora nadawczego MERA [słowowy] | |||
|- | |||
| rowspan="3" | 3 || 0-7 || znak kończący nadawanie | |||
|- | |||
| 9 || nr bajtu początkowego w buforze nadawczym | |||
|- | |||
| 12-15 || nr bloku bufora nadawczego | |||
|- | |||
| 4 || 0-15 || długość bufora odbiorczego MERA [bajty] | |||
|- | |||
| 5 || 0-15 || adres bufora odbiorczego MERA [słowowy] | |||
|- | |||
| rowspan="2" | 6 || 9 || nr bajtu początkowego bufora odbiorczego | |||
|- | |||
| 12-15 || nr bloku bufora odbiorczego | |||
|- | |||
| rowspan="2" | 7 || 0-7 || znak kończący odbiór | |||
|- | |||
| 8-15 || 0 lub dodatkowy znak kończący odbiór | |||
|- | |||
| 8-9 || 0-15 || tekst zachęty uzupełniony zerami | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 10 || 0-15 || ilość bajtów nadanych | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 11 || 0-15 || ilość bajtów odebranych i nieprzekazanych do MERA | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 12 || 0-15 || ilość bajtów odebranych/przekazanych ostatnim poleceniem sterującym | |||
|- style="background-color:#ffffe5;" | |||
| 13 || 0-15 || sposób zakończenia | |||
|- | |||
|} |