MULTIX od środka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Linia 184: Linia 184:
| IEPSF || 42 || nieznane polecenie sterujące, KOD=F
| IEPSF || 42 || nieznane polecenie sterujące, KOD=F
|}
|}
= Przetwarzanie poleceń =
W zależności od typu polecenia, jest ono przetwarzane na różnych etapach pracy MULTIX-a.
== Polecenia kanałowe ==
Polecenia kanałowe wymagają natychmiastowej realizacji, niezależnie od tego, czym aktualnie zajęty jest procesor MULTIX-a. Dlatego realizowane są sprzętowo, na styku MULTIX-interfejs MERY-400. Należą do nich:
# Zerowanie - realizowane sprzętowo przez reset procesora MULTIX-a i wszystkich układów podległych. MULTIX w ten sam sposób musi reagować na zerowanie komendą IN/OU, programowe (MCL) i sprzętowe (CLEAR). To znaczy, że polecenie zerowania musi być dekodowane sprzętowo "na interfejsie" i skutkować sprzętowym resetem.
# Sprawdź istnienie kanału - rezultatem tego polecenia jest wysterowanie odpowiedniej szyny magistrali (OK lub NO), więc również musi być realizowane sprzętowo.
# Podaj specyfikację przerwania - rezultatu tego polecenia oczekuje się natychmiast po jego wykonaniu (w procedurze obsługi przerwania), więc ponownie - musi być realizowane sprzętowo.
== Polecenia ogólne ==
Polecenia ogólne dotyczą pracy MULTIX-a (a nie poszczególnych linii MULTIX-a) i realizowane są w ramach obsługi przerwania IPOST (5.5). W trakcie obsługi przerwania IPOST kolejne jego przyjęcia mogą być zablokowane, co skutkować będzie odpowiedzią EN do procesora. Do poleceń ogólnych należą:
# Ustaw konfigurację - jest to pierwsze polecenie, jakie MULTIX może przyjąć. Zanim nie zostanie poprawnie zakończone, żadne polecenie liniowe nie może zostać wykonane. W trakcie jego realizacji przerwania są zablokowane, więc każde kolejne polecenie "ustaw konfiguracje" wydane przed zakończeniem bieżącego zakończy się sygnałem EN.
# Testuj - jest to polecenie specjalne, które skutkuje uruchomieniem na procesorze MULTIX-a programu innego niż zapisany w firmware. Pozwala na przeprowadzenie dowolnego testu komputera.
# Cofnij przerwanie niepokwitowane do kolejki - dotyczy wyłącznie kolejki przerwań do MERY-400 i musi zostać wykonane podczas gdy kolejka nie zmienia swojego stanu.
== Polecenia kanałowe ==
Polecenia kanałowe są przyjmowane w procedurze obsługi przerwania IPOST. Wynikiem przyjęcia polecenia może być zgłoszenie zadania odpowiadającego poleceniu, bądź jego odrzucenie (bo linia nie istnieje, polecenie jest już wykonywane, ...). Po zgłoszeniu zadania obsługa przerwania się kończy, a zadanie podjąć może manager zadań (główny program MULTIX-a).
== Manager zadań ==
Manager zadań przegląda cyklicznie tablicę zadań wybierając zadanie do wykonania według priorytetu (od najwyższego):
# Podaj status
# Odłącz linię
# Zgłość OPRQ
# Przesyłaj
# Zerwij transmisję
# Dołącz linię
Manager zadań budzony jest dowolnym innym przerwaniem, a więc również przerwaniami od urządzeń zewnętrznych (innych niż MERA-400). Dzięki temu możliwa jest reakcja na sytuację, kiedy nastąpiła transmisja do/z urządzenia zewnętrznego.

Menu nawigacyjne