3012
edycji
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
==Oznaczenia użyte w opisie treści rozkazów== | |||
{| class="wikitable" | |||
! Oznaczenie !! Znaczenie | |||
|- | |||
| R/x/ || rejestr o numerze x | |||
|- | |||
| R/x/<sub>n</sub> || n-ty bit rejestru x | |||
|- | |||
| R/x/<sub>n÷m</sub> || bity n...m rejestru x | |||
|- | |||
| := || przypisanie wartości | |||
|- | |||
| S/x/ || zawartość komórki pamięci o adresie x | |||
|- | |||
| S/x;NB/ || zawartość komórki pamięci o adresie x w bloku NB | |||
|- | |||
| ∧ || operator logiczny AND (iloczyn) | |||
|- | |||
| ∨ || operator logiczny OR (suma) | |||
|- | |||
| <strike>·</strike> ||operator logiczny XOR (różnica symetryczna) | |||
|- | |||
| <span style="text-decoration:overline;">x</span> || operator logiczny NOT (negacja) | |||
|- | |||
| >=< || porównanie (w rezultacie ustawia odpowiednio wskaźniki) | |||
|- | |||
| ≡ || tożsamość | |||
|- | |||
| ≠ || różne | |||
|- | |||
| « || przesunięcie o jeden bit w lewo | |||
|- | |||
| » || przesunięcie o jeden bit w prawo | |||
|- | |||
| »n» || przesunięcie cykliczne o n bitów w prawo | |||
|- | |||
==Lista Rozkazów== | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! Lp. !! Mnemonik !! Źródłosłów !! Opis !! Treść !! Ustaw<br>wskaźniki | ! Lp. !! Mnemonik !! Źródłosłów !! Opis !! Treść !! Ustaw<br>wskaźniki | ||
Linia 128: | Linia 168: | ||
| 64 || '''SRX''' || Shift Right, add X || Przesuń w prawo z X || [X,R/A/] R/A/»<br>Y := R/A/<sub>15</sub> || Y | | 64 || '''SRX''' || Shift Right, add X || Przesuń w prawo z X || [X,R/A/] R/A/»<br>Y := R/A/<sub>15</sub> || Y | ||
|- | |- | ||
| 65 || '''SHC''' || SHift Cyclic || Przesuń cyklicznie || R/A/»R/A/<br>T - liczba przesunięć | | 65 || '''SHC''' || SHift Cyclic || Przesuń cyklicznie || R/A/»T»R/A/<br>T - liczba przesunięć | ||
|- | |- | ||
| 66 || '''LBn''' || Load Byte || Umieść bajt || R/A/<sub>8÷15</sub> := S/N;NB/ | | 66 || '''LBn''' || Load Byte || Umieść bajt || R/A/<sub>8÷15</sub> := S/N;NB/ | ||
Linia 194: | Linia 234: | ||
| 97 || '''BLC''' || Branch if not Left Conditions || Badaj lewy bajt R0 || Jeśli R0<sub>0÷7</sub> ∧ b ≠ b to P := 1 || P | | 97 || '''BLC''' || Branch if not Left Conditions || Badaj lewy bajt R0 || Jeśli R0<sub>0÷7</sub> ∧ b ≠ b to P := 1 || P | ||
|- | |- | ||
| 98 || '''IBn''' || Increment and Branch || Następnik pamięci || S/N/ := S/N/ + 1<br> | | 98 || '''IBn''' || Increment and Branch || Następnik pamięci || S/N/ := S/N/ + 1<br>Jeśli S/N/=0 to P := 1 || P | ||
|- | |- | ||
| 99 || '''MDn''' || MoDify next instruction || Modyfikuj || MOD := N | | 99 || '''MDn''' || MoDify next instruction || Modyfikuj || MOD := N |