Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pytania

Dodane 1145 bajtów, 19 września
brak opisu edycji
Poniże Poniżej lista pytań, które pojawiły się podczas prac nad EM400, emulatorem systemu MERA-400. Kolejność przypadkowa.
= Aktualne =
* Jak dla użytkownika zachowywało się R0 przy instrukcjach innych niż przesłania (przesunięcia, dodawanie, ...), kiedy było argumentem?== Procesor == == Pulpit techniczny == == Pamięć ==* Jak zachowywało się R0 przy instrukcjach przesuwania kiedy było argumentem?
* Jak zachowywała się pamięć Elwro, kiedy w dwóch rejestrach RAL była ta sama wartość (dwa segmenty fizyczne chcą "odpowiedzieć" na adres logiczny)?
* Co było w komórce o adresie 0xffff przy odsłoniętym segmencie PROM [[Pamięć MEGA|pamięci MEGA]]
* Jak często mogło być zgłaszane [[przerwanie zegarowe]]? Różne dokumentacje podają różne wartości.
* Jak naprawdę działały przeróbki procesora?
* Czy w przypadku braku pamięci podczas pobierania rozkazu zwiększany jest licznik rozkazów?
= Wyjaśnione =
 
== Procesor ==
* '''Q:''' Jak instrukcja MW ustawia flagę V?<br/>'''A:''' Ustawia tak, jak AD i SD, czyli w praktyce nigdy nie ustawia.
* '''Q:''' Czy instrukcje zmiennoprzecinkowe ustawiały flagę C na "wypadający" najmłodszy bit wyniku?<br/>'''A:''' Tak, ale po krągleniu.
* '''Q:''' Jaka jest kolejność elementów w priorytetowym układzie rezerwacji?<br/>'''A:''' Taka, jak kolejność modułów "na kablu interfejsu".
* '''Q:''' Jak często mogło być zgłaszane [[przerwanie zegarowe]]? Różne dokumentacje podają różne wartości.<br/>'''A:''' Wszystkie schamty mówią, że: 2, 4, 8, 10, 20 milisekund.
* '''Q:''' Jak naprawdę działały przeróbki procesora?<br/>'''A:''' Patrz: [[Modyfikacje sprzętowe procesora]]
* '''Q:''' Czy rozkazy SV* rzeczywiście nie zerują flagi V, jeśli była ustawiona?<br/>'''A:''' Tak, nie zerują.
* '''Q:''' Czy rozkazy arytmetyczne rzeczywiście nie zerują flagi V, jeśli była ustawiona?<br/>'''A:''' Tak, nie zerują.
* '''Q:''' Czy w przypadku braku pamięci podczas pobierania rozkazu zwiększany jest licznik rozkazów?<br/>'''A:''' Tak.
* '''Q:''' Jak zachowuje się R0 przy instrukcjach przesuwania i arytmetycznych, kiedy jest argumentem?<br/>'''A:''' Rejestr jest zapisywany po ustawieniu flag, więc ich zmiany są nadpisywane wynikiem operacji.
* '''Q:''' Jak dla użytkownika zachowywało się R0 przy instrukcjach innych niż przesłania (przesunięcia, dodawanie, ...), kiedy było argumentem?<br/>'''A:''' j.w.
 
== Pulpit techniczny ==
 
* '''Q:''' Czy instrukcja odczytywania kluczy pulpitu technicznego (RKY) przepisywała klucze do rejestru zawsze, czy tylko, gdy przełącznik obrotowy był w pozycji KB? (a w przeciwnym wypadku zawartość rejestru nie była zmieniana)<br/>'''A:''' Zawsze.
* '''Q:''' Czy można z pulpitu pisać rejestry, gdy maszyna jest running?<br/>'''A:''' Nie, tylko w stanie STOP.
* '''Q:''' Czy odwołanie z pulpitu do nieistniejącej pamięci powoduje błąd/przerwanie?<br/>'''A:''' Tak, operacje na pamięci z pulpitu są wciąż operacjami wykonywanymi przez procesor.
 
== Pamięć ==
 
* '''Q:''' Dlaczego adres był 15-bit? Przecież mógł być 16-bit i MERA mogła obsłużyć dwa razy więcej pamięci. Czy to ma związek z MEGA? Jeśli 15-bit, to co MERA robiła z 16 bit.<br/>'''A:''' Patrz: [[Adresowanie pamięci]]
* '''Q:''' Co było w komórce o adresie 0xffff przy odsłoniętym segmencie PROM [[Pamięć MEGA|pamięci MEGA]]?<br/>'''A:''' Numer procesora (unikalny identyfikator systemu, de facto MEGI).
 
== CROOK ==
 
* '''Q:''' Dlaczego tablica opisu dysków WINCHESTER CROOK-a pokrywa się z wektorami obsługi niezainstalowanych opcji (brak arytmometru)? Czy może to nie blok pamięci OS? Czy CROOK wymagał arytmometru wielokrotnej precyzji?<br/>'''A:''' Bo CROOK nie obsługiwał konfiguracji bez arytmometru, więc mógł nadpisać obszar z wektorami.
* '''Q:''' Jak wygląda bootstrap systemu?<br/>'''A:''' [[Ładowanie systemu operacyjnego]]
* '''Q:''' Pod jaki adres ładowany był system operacyjny? (czy też jakikolwiek "startowy" program ładowany do pamięci OS)<br/>'''A:''' Pod adres 0
* '''Q:''' Co było na pamięci PROM zainstalowanej w module zegarze czasu rzeczywistego AMEPOL-u? Jak duży był ten PROM? Czy można zabootować CROOK-a bez niego?<br/>'''A:''' PROM miał 256 bajtów, był tam bootloader, na przykład (standardowo) CROOK-a.
* '''Q:''' Jak wyglądał proces instalacji CROOK-a?<br/>'''A:''' Inicjalizacja talerza, wkopiowanie plików.
* '''Q:''' Jaka jest organizacja bloku pamięci systemu operacyjnego? (patrz: [[Mapa pamięci]])<br/>'''A:''' [[Mapa pamięci CROOK-5]]
* '''Q:''' Gdzie jest stos? Jak duży? (patrz: [[Mapa pamięci]])<br/>'''A:''' Stos jest tam, gdzie wskaże wskaźnik.
* '''Q:''' Co to jest MULTIX?<br/>'''A:''' [[MULTIX]]
* '''Q:''' Jak wygląda praca systemu dwuprocesorowego? jak dwuprocesorowość wykorzystywał CROOK?<br/>'''A:''' CROOK nie obsługiwał konfiguracji dwuprocesorowej.
 == Urządzenia Amepolu == * '''Q:''' Dlaczego adres Co było na pamięci PROM zainstalowanej w module zegarze czasu rzeczywistego AMEPOL-u? Jak duży był 15-bitten PROM? Przecież mógł być 16-bit i MERA mogła obsłużyć dwa razy więcej pamięci. Czy to ma związek z MEGA? Jeśli 15można zabootować CROOK-bit, to co MERA robiła z 16 bit.<br/>'''A:''' [[Adresowanie pamięci]]* '''Q:''' Czy instrukcje zmiennoprzecinkowe ustawiały flagę C na "wypadający" najmłodszy bit wynikua bez niego?<br/>'''A:''' TakPROM miał 256 bajtów, ale po krągleniu.* '''Q:''' Czy instrukcja odczytywania kluczy pulpitu technicznego był tam bootloader, na przykład (RKYstandardowo) przepisywała klucze do rejestru zawsze, czy tylko, gdy przełącznik obrotowy był w pozycji KB? (CROOK-a w przeciwnym wypadku zawartość rejestru nie była zmieniana)<br/>'''A:''' Zawsze.* '''Q:''' Jaka Co to jest kolejność elementów w priorytetowym układzie rezerwacjiMULTIX?<br/>'''A:''' Taka, jak kolejność modułów "na kablu interfejsu".Patrz: [[MULTIX]]

Menu nawigacyjne