Zegar czasu rzeczywistego Amepolu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 117: Linia 117:
|}
|}


Po włączeniu zasilania lub po ustawieniu minut, sekundy zą zerowane i liczenie zostaje wznowione po uaktywnieniu wejścia TR. Nie zaleca się stosowania następującej kombinacji operacji: (MS, TR), (MS, TR, DR), (MS, HS, TR) oraz (MS, HS, TR, DR) gdyż w tych przypadkach przy nastawieniu minut nie wstrzymywane jest liczenie sekund.
Po włączeniu zasilania lub po ustawieniu minut, sekundy zą zerowane i liczenie zostaje wznowione po uaktywnieniu wejścia TR. Nie zaleca się stosowania następujących kombinacji operacji: (MS, TR), (MS, TR, DR), (MS, HS, TR) oraz (MS, HS, TR, DR) gdyż w tych przypadkach przy nastawieniu minut nie jest wstrzymywane liczenie sekund.


== Przerwania ==
== Przerwania ==
Linia 129: Linia 129:
== Rejestr operacji i układ przerwań ==
== Rejestr operacji i układ przerwań ==


Sygnałem ~FAD0 generowanym przez dekoder rozkazów wpisywany jest do rejestru operacji stan linii AD1-AD5. Rejestr operacji zmudowany jest z czterobitowego rejestru F4 oraz przerzutnika F3-8. Stan linii P-AD1 i P-AD2 oraz zanegowanych P-AD3 i P-AD4 po wpisaniu do rejestru steruje poprzez bramki F5 typu OC wejścia sterujące trybem pracy zegara. Stan linii -AD5 wpisywany do przerzutnika F3-8 zezwala lub nie na zgłaszanie przerwań, poprzez wejścia ustawiające przerzutnika F3-5. Jeśli wejście to jest w stanie "0" na wyjściu przerzutnika zostaje wymuszony staj "1" i zegar nie zgłasza przerwań. Jeśli wejście to jest w stanie "1", impuls z wyjścia zegara oznaczonego "2Hz" powoduje zmianę stanu przerzutnika i zgłoszenie przerwania po linii -P-IN. Sygnał P-PSP poprzez bramkę E3-6 przywraca poprzedni stan przerzutnika co powoduje zdjęcie przerwania. Cykl taki powtarzany jest do momentu pojawienia się "0" na wyjściu F3-8. Powoduje to poprzez bramkę E3-6 zablokowanie przerzutnika zgłaszania przerwań, który nie reaguje na impulsy "2Hz" podawane na wejście zegarowe.
Sygnałem <span style="text-decoration:overline;">FAD0</span> generowanym przez dekoder rozkazów wpisywany jest do rejestru operacji stan linii AD1-AD5. Rejestr operacji zbudowany jest z czterobitowego rejestru F4 oraz przerzutnika F3-8. Stan linii P-AD1 i P-AD2 oraz zanegowanych P-AD3 i P-AD4 po wpisaniu do rejestru steruje poprzez bramki F5 typu OC wejścia sterujące trybem pracy zegara. Stan linii -AD5 wpisywany do przerzutnika F3-8 zezwala lub nie na zgłaszanie przerwań, poprzez wejścia ustawiające przerzutnika F3-5. Jeśli wejście to jest w stanie "0", na wyjściu przerzutnika zostaje wymuszony stan "1" i zegar nie zgłasza przerwań. Jeśli wejście to jest w stanie "1", impuls z wyjścia zegara oznaczonego "2Hz" powoduje zmianę stanu przerzutnika i zgłoszenie przerwania po linii -P-IN. Sygnał P-PSP poprzez bramkę E3-6 przywraca poprzedni stan przerzutnika co powoduje zdjęcie przerwania. Cykl taki powtarzany jest do momentu pojawienia się "0" na wyjściu F3-8. Powoduje to poprzez bramkę E3-6 zablokowanie przerzutnika zgłaszania przerwań, który nie reaguje na impulsy "2Hz" podawane na wejście zegarowe.


Sygnał P-CL powoduje wyzerowanie rejestru operacji i tym samym zablokowanie przerwań. Stan linii P-AD3, P-AD4 jest negowany przed wpisaniem do rejestru operacji ponieważ operacje w kodzie = 0 są wychwytywane przez kanał znakowy jako adresowane do niego. Negacja tych dwu linii wymusza niezerowy kod operacji dla wszystkich wykorzystywanych kombinacji sygnałów sterujących pracą zegara.
Sygnał P-CL powoduje wyzerowanie rejestru operacji i tym samym zablokowanie przerwań. Stan linii P-AD3, P-AD4 jest negowany przed wpisaniem do rejestru operacji ponieważ operacje o kodzie = 0 są wychwytywane przez kanał znakowy jako adresowane do niego. Negacja tych dwu linii wymusza niezerowy kod operacji dla wszystkich wykorzystywanych kombinacji sygnałów sterujących pracą zegara.


== Układ zegara ==
== Układ zegara ==


Zegar zrealizowany został w oparciu o układ scalony MC 1204. Zasada pracy tego układu opisana jest w jego aplikazji wydanej przez Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie. Układ MC 1204 przystosowany jest do współpracy z 4 cyfrowym wyświetlaczem typu LED z multiplexowanym sposobem wyświetlania informacji.
Zegar zrealizowany został w oparciu o układ scalony MC 1204. Zasada pracy tego układu opisana jest w jego aplikacji wydanej przez Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie. Układ MC 1204 przystosowany jest do współpracy z 4-cyfrowym wyświetlaczem typu LED z multiplexowanym sposobem wyświetlania informacji.


Sygnały D1-D2 sterujące katodami wyświetlacza zostały wykonane jako sygnały strobujące wpisem kolejnych cyfr daty lub czasu do rejestru typu "zatrzask". Ze względu na małą obciążalność wyjść D1-D4 zastosowano wzmacniacze typu MCY 74049. Sygnały D1-D4 po opóźnieniu zrealizowanym na układach RC i pramce z wejściem Schmidta potrzebnym na ustalenie się sygnałów na wyjściach ~a-~g zegara wyzwalają miniwibratory typu UCY 74123. Impulsy generowane przez te miniwibratory powodują wpisanie do rejestru wyjściowego kolejnych cyfr odczytywanego czasu lub daty. Ponieważ zegar generuje cyfry w kodzie wskaźnika siedmiosegmentowego zastosowano konwerterkodowu wskaźnika na kod BCD zrealizowany na pamięci PROM.
Sygnały D1-D2 sterujące katodami wyświetlacza zostały wykonane jako sygnały strobujące wpisem kolejnych cyfr daty lub czasu do rejestru typu "zatrzask". Ze względu na małą obciążalność wyjść D1-D4 zastosowano wzmacniacze typu MCY 74049. Sygnały D1-D4 po opóźnieniu zrealizowanym na układach RC i bramce z wejściem Schmidta potrzebnym na ustalenie się sygnałów na wyjściach <span style="text-decoration:overline;">a</span>-<span style="text-decoration:overline;">g</span> zegara wyzwalają miniwibratory typu UCY 74123. Impulsy generowane przez te miniwibratory powodują wpisanie do rejestru wyjściowego kolejnych cyfr odczytywanego czasu lub daty. Ponieważ zegar generuje cyfry w kodzie wskaźnika siedmiosegmentowego zastosowano konwerter kodou wskaźnika na kod BCD zrealizowany na pamięci PROM.


Wyjścia połączone są z wejściami rejestru wyjściowego tak by kolejne cyfry wpisywać do jego czterobitowych części. Aby rozróżnić odczyt czasu od odczytu daty na najstarszy bit rejestru wyjściowego wprowadzono wyjście segmentu "+" który steruje w przypadku wskaźnika dwukropkiem oddzielającym cyfry godzin od cyfr minut. Dwukropek jest sterowany jako segment "+" pierwszej cyfry i jest wyświetlany tylko podczas odczytywania czasu. Stan rejestru wyjściowego nadawany jest przez bramki wyjściowe typu UCY 7403 otwierane sygnałem ~FAD0 na szyny DTIN. Każda operacja dotycząca powoduje więc podniesienie stau rejestru wyjściowego na szyny DTIN. Ponieważ pierwsza cyfra wpisywana do rejestru F2 może przybierać tylko wartości 1 i 2 (zero nieznaczące nie jest wyświetlane) nie wszystkie wejścia rejestru są połączone z odpowiednimi wyjściami konwertera kodu.
Wyjścia połączone są z wejściami rejestru wyjściowego tak by kolejne cyfry wpisywać do jego czterobitowych części. Aby rozróżnić odczyt czasu od odczytu daty na najstarszy bit rejestru wyjściowego wprowadzono wyjście segmentu "+" który steruje w przypadku wskaźnika dwukropkiem oddzielającym cyfry godzin od cyfr minut. Dwukropek jest sterowany jako segment "+" pierwszej cyfry i jest wyświetlany tylko podczas odczytywania czasu. Stan rejestru wyjściowego nadawany jest przez bramki wyjściowe typu UCY 7403 otwierane sygnałem <span style="text-decoration:overline;">FAD0</span> na szyny DTIN. Każda operacja dotycząca powoduje więc podniesienie stau rejestru wyjściowego na szyny DTIN. Ponieważ pierwsza cyfra wpisywana do rejestru F2 może przybierać tylko wartości 1 i 2 (zero nieznaczące nie jest wyświetlane) nie wszystkie wejścia rejestru są połączone z odpowiednimi wyjściami konwertera kodu.


== Pamięć loadera systemu ==
== Pamięć loadera systemu ==
Linia 149: Linia 149:
== Układ sterowania wyświetlaczem (opcja) ==
== Układ sterowania wyświetlaczem (opcja) ==


Możliwe jest dołączenie do układu zegara wyświetlacza złożonego z 4 wskaźników siedmiosegmentowych typu LED ze wspólną katodą. W tym celu sygnały D1-D4 oraz ~a-~g poprzez wzmacniacze tranzystorowe zostały wyprowadzone na złącze krawędziowe. Możliwe jest także sterowanie zegara zewnętrznymi przełącznikami dołączonymi do [...] F5 sterujących wejścia HS, MS, DR, TR układu zegarowego. Sygnały D1-D4 oraz ~a-~g zostały wyprowadzone na złącze krawędziowe także wprost i mogą być użyte np. w przypadku zastosowania innego wyświetlacza po odpowiednim wzmocnieniu.
Możliwe jest dołączenie do układu zegara wyświetlacza złożonego z 4 wskaźników siedmiosegmentowych typu LED ze wspólną katodą. W tym celu sygnały D1-D4 oraz <span style="text-decoration:overline;">a</span>-<span style="text-decoration:overline;">g</span> poprzez wzmacniacze tranzystorowe zostały wyprowadzone na złącze krawędziowe. Możliwe jest także sterowanie zegara zewnętrznymi przełącznikami dołączonymi do [...] F5 sterujących wejścia HS, MS, DR, TR układu zegarowego. Sygnały D1-D4 oraz <span style="text-decoration:overline;">a</span>-<span style="text-decoration:overline;">g</span> zostały wyprowadzone na złącze krawędziowe także wprost i mogą być użyte np. w przypadku zastosowania innego wyświetlacza po odpowiednim wzmocnieniu.


== Zasilanie ==
== Zasilanie ==

Menu nawigacyjne