Translator języka CSL-CROOK

Z MERA 400 wiki
Wersja z dnia 14:27, 31 sie 2013 autorstwa Amo (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Język symulacyjny CONTROL and SIMULATION LANGUAGE (CSL) został zaprojektowany po raz pierwszy w 1960 roku przez ESSO Petroleum Company w Wielkiej Brytanii. Początkowo...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język symulacyjny CONTROL and SIMULATION LANGUAGE (CSL) został zaprojektowany po raz pierwszy w 1960 roku przez ESSO Petroleum Company w Wielkiej Brytanii. Początkowo zamierzano zrealizować projekt symulacyjny na podstawie zestawu programów w języku FORTRAN, co wkrótce okazało się niepraktyczne. Zawarto więc umowę z amerykańską firmą IBM, z pomocą której opracowano program dokonujący tłumaczenia nowego problemowego zorientowanego języka CSL na język FORTRAN.

Translator ten był wykorzystywany do rozwiązywania wielu problemów metodą symulacji cyfrowej. System ten zwany CSL1 miał wiele niedociągnięć i firma IBM opracowała nową wersję ulepszoną tego języka. Nazwano go CSL2.

Inna amerykańska firma HONEYEWLL rozpoczęła prace nad ulepszoną wersją translatora CSL2 dla maszyn serii 200. Ta wersja języka znana jest pod nazwą EXTENDED CSL (ECSL). Dalszego postępu w doskonaleniu języka CSL dokonano na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii, który opracował znacznie ulepszoną wersję EXTENDED CSL i zaadoptował na CDC 6500. Sygnalizowanym ostatnio rozwinięciem tego języka jest opracowanie konwersacyjnego ECSL (Interactive ECSL).

Język CSL jest językiem symulacyjnym ogólnego przeznaczenia. Wykorzystywany do modelowania i symulacji szerokiego zakresu systemów dynamicznych. Ma szczególne możliwości ułatwiające i upraszczające proces konstruowania modeli i ich oprogramowania. W języku tym również warto opracowywać również programy o charakterze niesymulacyjnym np.-procedury matematyczno-statystyczne. Istnieją bowiem w tym języku gotowe pojedyncze instrukcje pozwalające wykonywać złożone operacje arytmetyczno-logiczne, których realizacja w innych językach (FORTRAN, ALGOL) wymagałyby osobnego opracowania całego zestawu instrukcji lub podprogramów.

Język CSL-CROOK jest implementacją języka CSL opracowanego dla komputerów firmy International Computers Limited (ICL) seria 1900.

Translator XCSL (taką przyjęto nazwę translatora w systemie operacyjnym) opracowano na minikomputer MERA-400 pod Systemem Operacyjnym CROOK-4. Jest jednoprzebiegowy i tworzy program pośredni zawierający instrukcje i wyrażenia języka FORTRAN-CROOK. Jest wyposażony w dyrektywy, które umożliwiają sterowanie przebiegiem translacji.

Wszelkie uwagi na temat kompilatora oraz wykrytych w nim błędów prosimy kierować wraz z wydrukami, do dostawcy lub bezpośrednio do autorów.

Część I - opis użytkowy translatora

Część II - opis języka

Dodatki

Źródło: Translator języka CSL-CROOK dla minikomputera MERA-400 w systemie operacyjnym CROOK-4, Instrukcja Programisty (wersja-17/2), Janusz Gocałek, Jacek Klauziński, Poznań, 1985