CSL-CROOK - Proces translacji

Z MERA 400 wiki
Wersja z dnia 14:29, 31 sie 2013 autorstwa Amo (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Translator języka CSL zajmuje w czasie translacji 16K pamięci operacyjnej. Akceptuje on programy źródłowe wprowadzane z klawiatury, czytnika taśmy papierowej lub z...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Translator języka CSL zajmuje w czasie translacji 16K pamięci operacyjnej. Akceptuje on programy źródłowe wprowadzane z klawiatury, czytnika taśmy papierowej lub zbioru dyskowego. Urządzeniami wyjściowymi mogą być wszystkie urządzenia współpracujące pod systemem operacyjnym.

Na realizację programu modelującego składa się wykonanie szeregu instrukcji programu wynikowego w FORTRANIE, pośród których znajduje się szereg odwołań do podprogramów bibliotecznych. Niektóre z nich są specjalnymi podprogramami wykonawczymi CSL'u realizującymi różne operacje standardowe, takie jak obróbka zbiorów czy biegu czasu, inne mogą być podprogramami standardowymi lub funkcjami w FORTRANIE. Taka biblioteka z podprogramami wykonawczymi CSL'u o nazwie CSLLIB zostanie dołączona na etapie kompilacji Assemblerem. Proces translacji XCSL rozpoczyna każdorazowo komunikatem na monitorze:

#TRANSLATION BY XCSL-VT12/1

Od tego momentu następuje proces translacji. Koniec całości translacji nastąpi z chwilą wykrycia w programie znaków końca translacji. Są to znaki "##" lub "****" zapisane od pierwszej kolumny wiersza. Wskazują one translatorowi ,że nie będą translowane już żadne inne segmenty programu. W przypadku gdy od stanu początkowego translatora do momentu pojawienia się znaków końca, został wykryty błąd to na monitorze użytkownika pojawi się komunikat:

HALTED: - ERROR

Natomiast gdy translacja będzie bezbłędna to pojawi się komunikat następującej treści:

END OF TRANSLATION - NO ERRORS

i translator XCSL zakończy pracę i przejdzie na nasłuch zleceń Jezyka Operatora.

Źródło: Translator języka CSL-CROOK dla minikomputera MERA-400 w systemie operacyjnym CROOK-4, Instrukcja Programisty (wersja-17/2), Janusz Gocałek, Jacek Klauziński, Poznań, 1985